Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Adéla Sýkorová se vrací na střelnice

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 25.03.2015
e-mail: sanak@shooting.cz

Adéla Sýkorová se vrací na střelnice

Naše nejlepší střelkyně z olympijských her v Londýně má za sebou složité období. O jejích potížích s bolestí kyčle, se kterou bojovala již před Mistrovstvím světa v Granadě 2014, vědělo jen několik zasvěcených. Adéla několik měsíců před vrcholným závodem loňské sezóny trénovala a závodila tak, že užívala prášky proti bolesti a na systematické léčení „nebyl čas“. Přesto v kvalifikačním závodě na MS v disciplíně 3x20 nastřílela obdivuhodný výsledek 588 bodů a postoupila do finále. Ihned po návratu z Granady však podstoupila důkladné vyšetření a začala se řídit radami lékařů. Ti jí „naordinovali“ tréninkový klid, užívání léků a nápravná cvičení. Po několika měsících bylo jasné, že Adéla nebude moci absolvovat systém nominačních závodů pro účast na Mistrovství Evropy 10 m v době od 2. do 6. března v holandském Arnhemu. Lékaři čekali, až se na základě výsledku vyšetření pomocí magnetické rezonance potvrdí, že Adéla je zdravotně v pořádku a může začít s přípravou. Tento den přišel 27. ledna. Naše reprezentantka dostala k zahájení tréninku zelenou s tím, že bude v nápravných cvičeních a doléčování pokračovat.

Adéla se již na střílení velmi těšila, měla totiž ještě jednu velkou motivaci. Po skončení MS v Granadě jí Český střelecký svaz zakoupil novou zbraň Grunig and Elmiger, kterou si byla osobně ve firmě vybrat. Možná by rozhodnutí o zakoupení malorážky této značky mohlo někoho překvapit, většina střelců „touží“ spíše po módnější značce Bleiker. Adéla si však tento typ vybrala již před časem, puška jí „učarovala“ nádherným designem a kvalitou provedení. Také pokud jde o rozptyl hlavně, získala pravý poklad. Hlaveň její zbraně je z velmi tvrdého materiálu, který údajně zaručuje dlouhodobou kvalitu. Výsledky testů tuto informaci potvrdily, o tom však později.Závodnice Centra sportu MV se dlouhodobě připravuje v Německu, v Hofu, kde má k tréninku ideální podmínky. Trénuje na kryté střelnici, kde si reguluje vnitřní teplotu díky elektrickému topení, má také k dispozici elektronický terč. Vzduchovku střílí rovněž na střelnici s elektronickými terči. Při jejím prvním tréninku s malorážkou po Mistrovství světa jsem v Hofu asistoval spolu s jejím osobním trenérem Milanem Bakešem. Snažili jsme se Adéle pomoci s nastavením zbraně podobným způsobem, jako měla malorážku Anschutz. První trénink byl věnován výhradně „stavbě“ poloh tak, aby střelkyně mohla začít se suchým tréninkem. Později jsme s některými dalšími trenéry (Milan Bakeš, Honza Videcký) Adéle u ostrého tréninku občas asistovali, aby měla zpětné informace o polohách, chování zbraně, těžišti a aby mohla své pocity konzultovat. Celé období cca dvouměsíční přípravy bylo zakončeno dne 10.3. kontrolním testem v rozsahu závodu 3x20 ran. V něm si Adéla zkusila „na ostro“, jak na tom s polohami a rozdělením času v závodě je. Nejméně jistá se zdála být poloha vkleče, kde začala položkou 94 bodů. Proto si po skončení testu (581) přidala ještě 50 ran právě ještě v této poloze. Další den, ve středu, následoval trénink ve vzduchové pušce a pak ještě ve čtvrtek znovu malorážka.

V neděli čekal naší střelkyni start v Mistrovství ČR ve vzduchové pušce.Adéla střílela závod poměrně dobře, s výsledkem 414,2 však nebyla nějak zvlášť spokojená. Vše si vynahradila ve finále, kde nakonec v souboji o zlato porazila čerstvou držitelku stříbrné medaile v soutěži družstev z Mistrovství Evropy Gabrielu Vognarovou (Mazurová a Emmons se M ČR neúčastnily). Po delší době dělala také rozhovor do televize…Docela šťastný návrat.

To hlavní mělo ale teprve přijít. Důležitou prověrkou naší reprezentantky před jejím ostrým startem v soutěži Světového poháru v korejském Changwonu (6. – 15.4.) byly starty v mezinárodním závodě v Dortmundu v době 18. – 22.3. Adéla ještě jednou po MČR trénovala v Hofu malorážkou a následovala cesta do místa konání soutěže. Los k ní nebyl příliš milosrdný, startovala ve směně, která začínala v 8:15 první ranou do závodu vkleče. Potřebovala být již po sedmé hodině v hale. V soutěži startovaly v průběhu dne, ve čtyřech směnách (k dispozici bylo jen 20 stavů pro malorážku), kompletní týmy žen Ruska, Německa, Itálie a další střelkyně z Francie, Rakouska, Iránu a dalších států. Konkurence tedy vynikající. Adéla začala závod odvážně, pěknou desítkou. Následovala devítka, ale přesnost se naší střelkyní vrátila a pokračovala až do deváté rány, ve které rovněž ztratila bod. První položka 98 bodů, čas 9 minut. To svědčí o tom, že Adéla musela dávat velký pozor, nic nešlo snadno. Také druhá položka vyžadovala hodně soustředění a trpělivost, podařilo se jí ale 99 opět za 9 minut. Vleže střelkyně věnovala velkou pozornost zaujetí polohy a nástřelu. Samotná střelba v závodě ale byla odvážná, přesná, s odpočinkem po pěti ranách, kdy zbraň držela mimo rameno. Jako by jí trochu ještě chyběla výdrž, ta ale přijde s postupujícím tréninkem. Udělala jedinou chybu v jedenácté ráně, celkový čas střelby vleže byl 14 minut i s přestávkami. Výsledky 197 vkleče a 199 vleže dávaly naději pro vysoký celkový výkon. Vstoje se v nástřelu zdálo být vše v pořádku, po deseti ranách za sedm minut začala Adéla závod. První rána svižná, ale devítka. Následovala vypracovaná desítka a několik dobře vystřelených dalších ran. Byly to však tři blízké devítky. Čekal jsem, jaké opatření Adéla udělá, jestli si „zasuší“, nebo dokonce upraví polohu…Nic z toho se nekonalo. Pokračovala v započatém rytmu cca 50 vteřin od výstřelu k výstřelu dále a dokončila položku pěti desítkami. Ve druhé položce po desítce přišlo několik blízkých devítek 9,9, ale Adéla pokračovala v nastoleném tempu. Měřil jsem jí stopkami zmíněné intervaly mezi výstřely a zjistil jsem, že ze dvaceti ran celkem 9x !!! vystřelila přesně za 52 vteřin! Považuji to za neuvěřitelně dokonalou práci na výstřelu, stejnou dobu zaujetí polohy hlavy, dýchání, míření a výstřel. Po závodě jsme se s Adélou shodli, že ačkoli výsledek 191 stoje nebyl nijak zázračný, způsob střelby byl nejlepší ze všech poloh. Troufám si tvrdit, že tímto způsobem je možné dosáhnout vstoje 195 bodů a více.

Výkon 587 bodů zaručoval Adéle druhé místo a postup do finále. To začínalo až ve čtvrt na osm večer, což byl vlastně nový, jiný závod. Naše střelkyně však situaci zvládla, sledoval jsem, jak jde již před nástupem na palebnou čáru systematicky za svým cílem. Pečlivě se rozcvičila, oblékla střeleckou výstroj, popřemýšlela o budoucí střelbě ve finále, snažila se maximálně koncentrovat. Finále se pro ni hned od začátku vyvíjelo nadějně, po poloze vkleče již byla na prvním místě, které si udržovala i vstoje. V semifinále sice udělal chybu, ale díky náskoku si udržela svoje postavení a se svoji přítelkyní Barbarou Engleder se ve dvojici utkala o zlatou medaili. Tentokrát byla sice úspěšnější její německá soupeřka, to však neznamená, že se situace nemůže příště obrátit. Adéla si za svůj výkon zaslouží nejvyšší uznání. Stejně jako za výsledek v závodě vleže, kdy nastřílela 623,9 (596) bodů.

Výsledky, dosažené naší reprezentantkou v přípravném závodě v Dortmundu, dávají několik důležitých informací. Především ukazují, že Adéla je schopná po půlroční přestávce naplno trénovat a závodit. Dále také to, že zvládla přechod na novou zbraň. A v neposlední řadě je také pozitivní její zlepšení ve střelbě finále. Ukazuje se, že je na nastávající sezónu připravená.

V Praze, 24.3.2015 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme