LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

ME v kuši

Zdroj: Stanislav Hlaváček
Datum: (?)

Ve dnech 4.-7.10. 2000 se naše juniorská reprezentace z kuší Malinký, Tomek, Sotonová zůčastnila ME ve Švýcarském Degersheimu. Cílem bylo navázat na úspěch Ondry Malinkého, který na začátku roku vyhrál srovnávací závod Rakousko-Švýcarsko-Česká republika na stejné střelnici a střelecké Evropě dát na vědomí, že po odchodu Petra Kůrky, který je MS v kuši na 30m, máme novou talentovanou generaci. Sám se domnívám, že tato disciplína má budoucnost i když zatím není na OH. Je to velmi dobrá příprava na vzduchovku a tuto disciplínu střílí také řada špičkových střelců (Debevec, Sidi, Lampl atd., z žen např Chorvatky Cimbál, Maloukhina atd).

Ve Wilu, kde byla střelnice, na které se ME konalo, nás čekalo velmi milé přijetí. Bylo to také z důvodů našich dobrých vztahů s tamním klubem, který tvoří Švýcarskou reprezentaci a který nám umožnil start na ME tím, že za nás uhradil startovné ve výši 100 SF za start a disciplínu(celkem 6 startů).

Samotné zahájení ME bylo na naše poměry netradiční a velmi působivé. Městečko Degersheim bylo po celé hlavní třídě vyzdobeno vlajkami 16 zúčastněných států a naše vlajka byla v první linii, hned vedle pořádající země Švýcarska, vlajky IAU a Evropské unie. Za každým výkladem byl plakát ME a celé město žilo touto událostí. V 19 hodin byl slavnostní průvod městem za doprovodu kapely, kde v čele každé výpravy byli vlajkonoši s vlajkou zúčastněné země a transparentem.Občané města snad do jednoho lemovali silnici a bouřlivým potleskem vítali každou delegaci. Průvod byl zakončen ve sportovní hale, kde bylo po zahajovacích proslovech a rautu, střelbou z kuše do jablka - nejlepším střelcem Švýcarska, zapáleno logo ME.

Druhý den začali první soutěžní disciplíny. Švýcaři nám zapůjčili dvě kuše na 10m a také 3 kuše na 30m. Dva špičkoví výrobci kuší Bruno Winzeller a Bruno Inauen nás vybavili vším co bylo třeba.

Prvním závodem, se kterým jsme nepočítali, byla libovolka na 30m - 30 stoje+30 kleče.

Naši junioři tuto disciplínu stříleli poprvé v životě a to dokonce i bez předchozího tréninku. V závodě pak trochu zápasili, hlavně v kleče, s napínáním kuše. Nejvíce jsem očekával od Ondry, který položkami stoje 97, 93, 96 tedy 286 b nezklamal. Mile překvapila Jana, která si s vahou kuše i jejím napínáním dokázala poradit a 283 bylo slibné. Petr s 278 body trochu zaostával. Po stojáku byl Ondra na 9. místě a měl naději na finále. V kleče nezačal nejlíp - položka 93 byla oproti soupeřům ztrátová, avšak další 97 přiblížila finále. Špatně založená šipka při poslední ráně, která znamenala ztrátu 4 bodů zásluhou šestky, ho však zařadila na celkové 10.místo s nástřelem 569 bodů. Překvapila Jana, která s 568 body byla 11. a Petr, který se trochu trápil s technikou, obsadil 14.místo.

To lepší však mělo přijít další den v disciplíně SpKu 40 na 10m na níž jsme tvrdě trénovali. Ondra začal první položku 99 a byl po první sérii nejlepší. Petr dal 93 a oproti soupeřům trochu ztrácel. Jana začala sedmičkou s první sérií 90 byla u dna startovního pole.

Druhou položku dal Ondra 98 a za jeho zády se začal utvářet hrozen diváků, neboť po půli závodu vedl. Petr zvýšil na 97 a i on se tlačil vzhůru. Jana se zlepšila na 96 a poskočila o 5 míst. Třetí série 94 srazila Ondru na 3.místo a naopak Petr se položkou 98 dostal na finálové umístění. Jana se třetí sérií 95 opět zlepšila. Vše měla rozhodnout čtvrtá série. Ondra se opět zvedl a položka 97 jej zařadila na celkové 2.místo s 388 body a 1 bodovou ztrátou na prvního. Petr se zalekl dobrého umístění a 92 znamenalo celkově 11.místo s 380 body. Jana neudržela stoupající tendenci a celkových 372 bodů ji zařadilo na 13.místo. Ve družstvech jsme pak skončili čtvrtí se 4 bodovou ztrátou na bronzovou medaili.

Drama se šťastným koncem pak pokračovalo ve finále. Ondra se po nervózním začátku a třech devítkách propadl na 4.místo. Poté se zklidnil a další čtyři rány jej opět vrátily na druhou pozici. Zatímco vítězný Francouz střílel bezchybně, Ondrův největší soupeř na 3.místě dal 7 a propadl se na 6.místo. Naopak z 8.místa se dopředu tlačil po bezchybných ranách němec i sedmý Francouz. Před poslední ranou byl Ondra 2., avšak poslední rána 9 znamenala 3.místo a bronzovou medaili. Svůj třetí start na ME v tomto roce po vzduchovce a malorážce dokázal proměnit v cenný kov.

Třetí soutěžní den se střílela otevřená třída na 30m (30s+30k). Naši junioři v této třídě nestartovali a tak jsme před slavnostním vyhlášením měli volný den, který jsme využili k prohlídce nádherného okolí Degersheimu. Večer v 18 hodin začal banket a vyhlašování vítězů. Sál byl slavnostně vyzdoben. Na každém stole byla vlajka státu a květinová výzdoba na níž bylo umístěno jablko se zapíchnutou šipkou.

V sále byli přítomni nejvyšší představitelé kantonu v čele s ministerským předsedou a velvyslanci zúčastněných států.

Nejúspěšnější výpravou byli Rakušané, kteří získali i trofej celkového prvenství. Byli vytvořeny 2 nové evropské a světové rekordy - družstvo ve SpKu na 30m nástřelem 2363 b (Rakušané) a Francouz Garat v téže disciplíně, v poloze kleče, nástřelem 299 b kat. juniorů.

Ondra po příchodu ze stupně vítězů nebyl schopen přípitku, neboť neudržel pohár…

Myslím, že jsme touto medailí přispěli k výkonům našich olympioniků v Sydney a završili velmi úspěšný rok 2000 v našem českém střelectví.

Hlaváček Stanislav

trenér jun. repre z kuší

Spolupracujeme