Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Mistrovství České republiky 2000

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Vrcholný závod letošní domácí sezóny, mistrovství České republiky ve sportovní střelbě v kulových puškových a pistolových disciplínách a dále ve střelbě na běžící terč v disciplínách na 10 a 50 metrů se konalo v době od 1. do 3. září 2000 v Plzni. Zúčastnila se jej celá naše reprezentační špička včetně všech olympioniků spolu s rekordním množstvím střelců puškařů a pistolářů z klubů celé republiky. Stejně jako v minulém roce byly součástí MR také soutěže tělesně postižených sportovců, kteří stříleli disciplínu sportovní pistole. Počasí tentokrát účastníkům příliš nepřálo, bylo nezvykle chladno, ale střelnice v Plzni je známa svými výtečnými podmínkami k dosažení vrcholných výsledků a tak jsme byli svědky vytvoření celkem čtyř národních rekordů. K úspěšnému průběhu mistrovství přispěli rozhodujícím způsobem členové plzeňského armádního družstva Dukla v čele s předsedou organizačního výboru mjr. Bohumírem Pokorným, kteří celou soutěž skvěle zorganizovali. A nebylo to jednoduché, neboť závodníci startovali celkem v jedenačtyřiceti soutěžích jednotlivců a družstev.

Mistrovství bylo v letošním roce rozšířeno o disciplínu BT na 10 metrů, která se jinak střílí na MČR v zimě. Státní trenér Pokorný potřeboval, aby se tato olympijská disciplína konala v termínu před odletem výpravy do Sydney. Z těchto důvodů začalo MR v disciplíně BT o jeden den dříve, již ve čtvrtek 31.8. Projevilo se však, že olympionik Januš střílel soutěž z plné přípravy a dal tentokrát příležitost vyniknout dalším členům Dukly. Račanský s Lízalem se následně podělili o všechny tituly včetně soutěží na 50 m a zvláště Lízal předvedl excelentní výkony 595 resp. 394 bodů ve střelbě malorážkou. Za pozornost stojí i výkony dorostence, startujícího v juniorech Bedřicha Jonáše a dále zejména mladičkých střelců z RSCM v Krnově. Zdá se, že následující generace juniorů by se mohla postupně stát soupeřem nejlepších střelců Evropy.

V puškových disciplínách mužů rovněž nebyli nejúspěšnější naši dva olympionici Bečvář a Novák, jejichž vrcholná forma byla časována pro Sydney, ale přesto se novými mistry republiky stali střelci na základě výtečných výkonů. V závodě vleže zvítězil s 599 body Tomáš Jeřábek a v LM 3x40 vyhrál Luboš Opelka výsledkem 1167 bodů. Pro oba sportovce jsou to na prahu nového olympijského cyklu výsledky velmi důležité a cenné, získali své individuelní tituly mistrů republiky poprvé. Navíc puškaři Rapidu Plzeň Jeřábek, Novák a Opelka vytvořili nový český rekord v soutěži družstev 1788 b. Junioři puškaři zvedli hlavu, tak by se snad dali charakterizovat výsledky v disciplíně LM 3x40. Šest závodníků přes 1140 bodů, to je potěšitelné a vítěz Březina si musel titul vybojovat ve finále, kde překonal jak Sychru, tak Rozsypala se 1150 body. O dorostencích platí, že již dosahují velmi dobrých výkonů vleže, avšak vstoje se musí ještě zlepšit. Nejvyšší výkon 177 bodů na 20 ran vstoje z celé skupiny chlapců kontrastuje s výkony dorostenek, kde např. Tomková nastřílela vstoje 191 bodů, K. Kůrková 187 a Svatková 186! Je potom náhoda, že současné juniorky vozí medaile z ME a junioři zůstávají pozadu? Za pozornost určitě stojí výsledky žen Matyášové (žije v Belgii) a Krausové 596 resp. 595 bodů v disciplíně SM 60 vleže, také 592 bodů juniorky Valové je pěkný výkon. Hlavní pozornost však byla upnuta k třípolohovému standardu, kde se v juniorské kategorii střetly držitelka stříbrné medaile z MEJ Lucie Valová se závodnicí, úspěšnou na SP v Mnichově Kateřinou Beranovou. Katka si vedla skvěle a dosáhla výkonu, kterým by zvítězila i mezi ženami. Lucie jí tentokrát nemohla být rovnocennou soupeřkou, neboť měla zdravotní problémy a ještě udělala chybu, která ji stála 10 bodů tím, že střelila do cizího terče. Škoda, že na olympiádu do Sydney nemohou jet obě naše výtečné střelkyně.

Martin Tenk byl jediným naším olympionikem, který si v letošním mistrovství vybojoval titul. A to naprosto přesvědčivě, výkonem 565 bodů, když ostatní soupeři za ním zůstali o 12 a více bodů. Junioři se v libovolné pistoli potřebují zlepšit a zatím ani mezi dorostenci není výrazný talent. Druhá OH disciplína, RP 30+30 je na tom o trochu lépe, nové národní rekordy 579 bodů juniora Petra Ereta a 560 bodů dorostence Petra Valy jsou nadějné, avšak výsledky nejlepších mužů nenaznačují, že by se úroveň rychlopalby u nás zlepšovala. Tradičně velmi dobré jsou výkony dosažené v neolympijských disciplínách. K nejhodnotnějším patří 589 bodů ve velkorážní pistoli Jindřicha Skupy. Příjemným překvapením pro mě bylo rovněž vítězství Ladislava Krause ve StPi 3x20 s 569 body, jež dokázal porazit svého střílejícího trenéra Pavla Šafránka se stejným výsledkem. Pavel ovšem zazářil v disciplíně SP 30+30, kde vytvořil nový český rekord výsledkem 591 bodů, čím překonal o 2 body starý rekord Ladislava Saláta. Mezi ženami se prosadila Šárka Králová pěkným výkonem 579 bodů před Petrou Hykovou s 574 body. Juniorky L. Hyková, Piecuchová a Říhová jako by se zdály po pro ně úspěšném MEJ unavené….

Mistrovství České republiky bylo důstojným vyvrcholením olympijské sezóny a přehlídkou úrovně našeho střelectví v letošním roce v puškových a pistolových disciplínách a ve střelbě na běžící terč. Ukázalo se, že díky zvýšené podpoře, věnované výběru a výchově mladých střelců se rozšiřuje počet závodníků, mezi nimiž se objevují také skutečné talenty. S těmi je nutno intenzivně pracovat, aby se postupně podařilo doplnit "novou krev" mezi střelce v seniorských kategoriích, kde se již stále výrazněji projevuje generační problém. Na začátku nového olympijského cyklu je se potřeba oživení reprezentace jeví nanejvýš naléhavá.

Výsledky všech disciplín a kategorií najdete na internetu www.shooting.cz

Vladislav Šaňák

Spolupracujeme