Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Světový pohár v USA

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Závěrečný, čtvrtý díl seriálu soutěží Světového poháru letošního roku se uskutečnil na olympijské střelnici v době od 15. do 23. července v Atlantě. Byla to současně poslední mezinárodní prověrka výkonnosti reprezentantů před jejich odjezdem na OH do Sydney. Pro některé sportovce to současně byl i nominační závod, který je mohl ještě zařadit do olympijské výpravy. V této situaci se právě nacházeli jedni z našich nejlepších střelců puškařů, Václav Bečvář a Milan Bakeš. Podle rozhodnutí, které učinil státní trenér Petr Kůrka se právě mezi nimi mělo v Atlantě rozhodnout o obsazení posledního (osmého) neobsazeného kvalifikačního místa v českém olympijském družstvu, když na první ze dvou puškových Q.P. byl již před odjezdem řádně nominován Novák.

Přesto, že některé střelecky vyspělé země (Rusko, Čína, SRN) do Spojených států své závodníky nevyslaly, sešla se na olympijské střelnici velmi dobrá, byť ne příliš početná konkurence. V soutěži mužů v libovolné malorážce vleže bylo sice nutné střílet eliminace ve dvou směnách, ostatní závody se ale uskutečnily v jednom dnu včetně finále. Tím řada předpokládaných startů odpadla a střelci mohli využít více času k tréninku. V době konání soutěží bylo v Atlantě velké vedro, teploty dosahovaly až ke čtyřiceti stupňům Celsia a proto si všichni účastníci zaslouží za bojovnost a dosažené výsledky mimořádné uznání. Možná právě i extrémní počasí přispělo k nešťastné události, když přímo na střelnici ztratil vládu nad svým tělem bývalý dlouholetý trenér německého národního družstva ( v Atlantě byl se závodníky Dánska) Schumann, který po převozu do nemocnice zemřel. V daných podmínkách bylo třeba dodržovat pitný režim, šetřit silami, nevystavovat se slunci. Naši zkušení střelci tuto situaci dobře zvládli.

V eliminaci vleže všichni naši závodníci postoupili, byť u Milana Bakeše to bylo se štěstím, protlačil se do hlavního závodu jako poslední. Druhý den ráno za přijatelného počasí to byl ovšem pro všechny jiný závod. Velmi dobře si počínal zejména Vašek Bečvář. Přesto, že střílel pod velkým tlakem, neboť mu bylo jasné, že právě vleže v tomto závodě má největší šanci vystřílet si olympiádu, dokázal situaci zvládnout. Nezaváhal, začal položkami dvakrát 100 bodů a bylo jasné, že je rozjetý k výtečnému výkonu. V dalším průběhu minul desítku jen třikrát a to ještě nejtěsnějším možným způsobem, všechny devítky byly 9,9 bodu. Do finále nastupoval jako pátý, spolu s dalšími pěti střelci výsledkem 597 bodů. Postoupil na třetí místo díky deseti dalším desítkám, k vítězství mu chybělo jen více štěstí, zásahy blíže středu terče. Na Bakešovi (592) a Novákovi (590) bylo přece jen patrné, že v Atlantě nejsou ve vrcholné formě. Ve vzduchové pušce měl mít teoreticky šanci konkurovat umístění Bečváře Milan Bakeš. Závod začal stovkou, potom se mu ale najednou přestalo dařit a skončil s 582 body až za Novákem (588) i Bečvářem (586). Definitivní rozhodnutí o nominaci na OH mělo tedy padnout až v disciplíně LM 3x40, ve které Bakeš získal pro náš stát v minulém roce kvalifikační místo pro Sydney. V poloze vleže nenechal Bečvář nikoho na pochybách o svých kvalitách. Naprosto suverénně za 16 minut nastřílel 399 bodů a vytvořil si dobrý základ pro celkový výsledek. I Bakeš nastřílel slušný výkon, 395 bylo jeho letošní maximum v zahraničních startech, rovněž Novák s 397 nezaváhal. V poloze vstoje byl však nejvíce patrný rozdíl ve výkonnosti našich a současných zahraničních nejlepších střelců. Zatímco např. Bečvář výkonem 369 ztratil šanci bojoval o finále, dalších celkem 14 závodníků nastřílelo 384 a více! Ani náš nejlepší střelec vstoje Bakeš neudržel kontakt s nejlepšími (379), Novákovi (374) se rovněž nedařilo. Vkleče zabojoval znovu Bečvář, 392 bodů patřilo k nejkvalitnějším výkonům. Milan Bakeš po zásahu sedmičky ve třetí položce vstoje (chybu neviděl) již neměl ke svému elektronickému terči plnou důvěru a to spolu s rozptýlenými myšlenkami o nominaci způsobilo, že se nedokázal plně koncentrovat. Nastřílel vkleče 385 a celkem 1159 bodů a tak zůstal jeden bod za výsledkem Václava Bečváře 1160. Ani Novák nenašel správný recept k vyššímu výkonu a s 1153 skončil za oběma soupeřícími kolegy. Po závodě, ve kterém naši závodníci otevírali pořadí od dvacátého místa níže, bylo o nominaci druhého puškaře definitivně rozhodnuto. Spolu s Radimem Novákem pojede do Sydney Václav Bečvář.

Tentokrát jsme se více věnovali dramatickému rozstřelu puškařů, ale nesmíme zapomenout na našeho jediného pistoláře světové třídy, který se SP v Atlantě také zúčastnil. Martin Tenk v libovolné pistoli ve finále opět bojoval o medaili. Postoupil výkonem 561 bodů na pátém místě, které si nakonec zlepšil na čtvrtou příčku. Ve vzduchovce také zabojoval (580), k postupu mu však chyběly dva body a zůstal desátý. Martin je dnes již velmi respektovaným a zkušeným střelcem, všichni soupeři se o jeho výsledky zajímají a můžeme se těšit na jeho starty na olympijské střelnici.

V Atlantě předvedla řada závodníků ze světové špičky vynikající výkony. Svědčí to o tom, že jsou na soutěže v Sydney velmi dobře připraveni. Přejeme našim závodníkům, aby se jim podařilo v závěru přípravy doladit sportovní formu tak, aby mohli s nejlepšími světovými střelci na olympijských hrách vyrovnaně soutěžit.

27.7.00 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme