LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zemřel Jaroslav Moták

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Dne 2. února letošního roku odešel po těžké nemoci ve věku 21 let jeden z největších talentů českého střelectví v puškových disciplínách posledních let, reprezentant České republiky ve sportovní střelbě, Jaroslav Moták.

Jeho mimořádné předpoklady pro střelbu z pušky se projevily již v době, kdy startoval v soutěžích v dorostenecké kategorii. Svůj první titul mistra republiky získal již ve čtrnácti letech, bylo to v jeho oblíbené disciplíně ve střelbě vleže. Jeho výsledky se zvyšovaly neuvěřitelně rychlým tempem, postupně se dostal na špičku startovního pole dorostenců a následně i juniorů také ve střelbě ve třípolohovém standardu a ve vzduchovce. Nikoho nepřekvapilo, když byl jako patnáctiletý jmenován do reprezentace. Startoval na Mistrovstvích Evropy ve Finsku, Maďarsku, Bulharsku, Polsku, opět ve Finsku a vrcholem jeho dosavadní sportovní kariéry se měla stát účast na Mistrovství světa ve střelbě v roce 1998 ve španělské Barceloně. Jaroslav si nominaci svými výsledky vybojoval, bohužel se však už na jeho výkonech projevovala zákeřná nemoc, se kterou všemi silami bojoval od února téhož roku. Nikdo však dosud nedokázal překonat jeho fenomenální rekordy České republiky ve všech puškových disciplínách, v závodě vleže, standardu i ve vzduchovce.

Všichni, kteří se záležitostmi státní reprezentace zabýváme již delší dobu jsme věřili, že se v České republice po létech hledání opět objevil talent, schopný dosáhnout výsledků úrovně Petra Kůrky, Miroslava Vargy či Milana Bakeše v době jejich největší slávy. Naše mínění podporovala i skutečnost, že Jaroslav Moták byl při svém talentu i velice pracovitý, plný vůle do tréninku, odhodlaný dosáhnout úspěchu. Trenéři si velmi dobře všimli, že Jaroslav měl mimořádné schopnosti stability, uměl se skvěle koncentrovat, překážky překonával bojovností.

Všechny tyto naděje o nalezení šampióna by jistě každý z nás ihned vyměnil za to, kdyby mohl Jaroslav být nyní s námi.

Čest jeho památce.

Spolupracujeme