Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Olympijská sezóna pokračuje

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Po zimní části olympijského roku 2000, která vyvrcholila startem našich reprezentantů na Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní začátkem března v Mnichově, probíhá nyní poslední přípravné a závodní období před startem na OH v Sydney. Střelci po ME absolvovali ještě Mistrovství republiky a ihned většinou následovala fyzická příprava na horách. Jediným závodníkem, který pokračoval v přípravě dalšími závodními starty, byl Miroslav Januš. Pro něj se ovšem v další sezóně nemění disciplína, ani zbraň, neboť závodí v hale na vzdálenost 10 metrů. Ostatní střelci potřebují trénovat venku. Brokaři a střelci z kulových zbraní odjeli trénovat do tepla. V následujícím textu přinášíme podrobnější informace o průběhu přípravy všech skupin disciplín v období měsíců března a dubna.

Januš opět v Sydney

Náš nejlepší současný střelec na běžící terč Miroslav Januš absolvoval po ME spolu s trenérem Pokorným turné, během něhož oba nalétali rekordní počet kilometrů. Spolu se střelci Německa se nejdříve zúčastnili v době od 20. Do 26. Března Mistrovství Nového Zélandu, kde prošli i celkovou aklimatizací a dále pokračovali 27.3. - 1.4. startem ve Světovém poháru v Sydney. Janušovi se vcelku dařilo, v Aucklandu nastřílel 578 bodů a skončil za Němcem Kurzerem druhý, v olympijském testu mu nevyšla rychlá část a skončil s 573 body devátý. Trenér Pokorný byl spokojen zejména s tím, že mohl vidět nově upravenou střelnici na 10 metrů, kde pořadatelé změnili rozestavení pro Běžící terč. Považoval cestu za velmi užitečnou i z toho důvodu, že ukázala potřebu jistých technických změn na zbrani a v celkové přípravě našeho olympionika.

Také puškaři a pistolář dostali šanci

Výjimečnou příležitost zatrénovat si na venkovní střelnici v teplém počasí na elektronické terče měli v olympijském roce střelci "kulaři". V době od 31. Března do 10 dubna se připravovali v Izraeli, v blízkosti Tel Avivu, v přímořském sportovním středisku Herzlia. Je to vůbec poprvé v historii, kdy mohli takto brzo zahájit trénink venku a to jednak díky pozvání od střelecké federace Izraele a samozřejmě také díky finančním prostředkům, určeným k přípravě na OH. Soustředění se zúčastnili závodníci, zařazení do olympijské přípravy Novák, Bakeš, Bečvář a Tenk se státními trenéry disciplín Kůrkou a Lerchem. Výhodou bylo, že výprava byla ubytována přímo na střelnici a mohla se tam také stravovat. K dispozici měla rovněž posilovnu, 50 metrový bazén, saunu a další prostředky na regeneraci. To nejdůležitější ovšem bylo skutečně příznivé počasí s teplotami mezi dvaceti a dvaceti pěti stupni. Na padesátimetrové střelnici s třiceti elektronickými stavy občas trénovali také izraelští olympionici a v rámci tréninkového pobytu se uskutečnily neoficielní kontrolní závody. Výsledky, kterých naši střelci dosáhli, jsou pro olympijskou sezónu velmi povzbudivé, vždyť např. Martin Tenk dokázal nastřílet svůj druhý nejvyšší výkon v životě, 573 bodů, Bečvář střelil vleže jedinou devítku a 599 bodů je hodné obdivu, podobně jako 1170 Milana Bakeše. Tréninkové dávky, které naši olympionici absolvovali, se určitě v průběhu sezóny projeví. Všichni byli s přípravou v teple velmi spokojeni.

Brokaři začali o něco později

Střelci v brokových disciplínách trap a skeet zahájili letošní přípravu prakticky o měsíc později, než např. v minulém roce. Je tomu tak proto, že vyvrcholení, start na OH, střelce čeká až v druhé polovině září a není žádoucí neúměrně prodlužovat sezónu. Mimo to letos se brokaři neúčastní žádného z jarních světových pohárů, neboť je k tomu nenutí snaha o zisk Q.P. V úvahu pro přípravu připadaly březnové SP v Indii a Austrálii, avšak to by se snad muselo s tréninkem začínat již někdy v únoru. Střelci trénovali a závodili v Sydney v listopadu loňského roku a tak ani motiv poznávání střelnice nebyl do přípravu zahrnut. Brokaři ovšem jeli také za teplem, jako ostatně každý rok. V době od 25. Března do 2. Dubna trénovali v Itálii, v lázeňském městečku Montecatini, kde se letos v červenci uskuteční Mistrovství Evropy ve všech brokových disciplínách. Neměli štěstí na počasí, přesto střelci Bechyňský, Málek, Hlaváček a Sychra ve skeetu a Kostelecký a Gach v disciplíně Trap splnili potřebný objem tréninku. Další díl seriálu přípravy naší střelecké elity pokračoval v době od 10. Do 17. dubna na Kypru. Jejich tréninkový pobyt byl zakončen startem v soutěži v Larnace za velmi dobré mezinárodní konkurence. Výsledky, jichž dosáhli skeetaři, je možno označit za výtečné, vždyť Málek postoupil do finále se 123 zásahy, Bechyňský nastřílel 120 a Sychra 121 holubů. Nedařilo se tolik střelcům v disciplíně trap, určitě jim však pomůže trénink na nově otevřené střelnici v Plzni Lobzích, kde byly instalovány vrhačky Mattarelli, stejné jako v Sydney.

Od začátku května začíná období nominačních závodů. Výsledky, dosažené ve Velké ceně osvobození a dále v seriálu soutěží Světového poháru se stanou podkladem pro jmenovitou nominaci do Sydney. V některých disciplínách je už nyní prakticky rozhodnuto, ale zejména trenér Hůla bude muset rozluštit složitý nominační "rébus". Věříme, že závodníci svými dobrými výsledky nominací usnadní a potvrdí si potřebnou sebedůvěru pro start v olympijské soutěži

24.4.00, Vladislav Šaňák

Spolupracujeme