Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Milan Bakeš Mistrem Evropy

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Kdo ze střelců nebo střeleckých příznivců by neznal Milana Bakeše. Vždyť je to závodník, který reprezentuje naši zemi již od svých juniorských let. Dnes patří ke skupině zkušených, věkově zralých střelců, kteří stále ještě dokáží držet krok se svými mladšími kolegy a prosazovat se na vrcholných soutěžích. Milan je svou schopností udržet si dlouhodobě vysokou výkonnost šokujícím příkladem pro závodníky jednak v našem sportu, ale také ve sportu vůbec. Svou první medaili na ME získal již jako junior na mistrovství kontinentu v roce 1982 v Římě. Spolu s Pavlem Soukeníkem a Petrem Kůrkou vytvořili v osmdesátých letech famózní družstvo puškařů, kteří v roce 1986 "dobyli svět". Startoval dosud dvakrát na olympijských hrách, kde se probojoval do finále. Jeho tituly Mistra republiky by dnes již asi nikdo nespočítal a medailí z velkých soutěží má snad nejvíce z našich současných reprezentantů. Přesto si myslím, že letos na Mistrovství Evropy ve Francii, po 17 letech od prvního úspěchu, dosáhl dalšího vrcholu své závodnické kariéry. Získal zlatou medaili v soutěži jednotlivců v disciplíně Standardní velkorážní puška na 300 metrů.

Přesto, že se posléze budu věnovat právě tomuto závodu, musím také zmínit, co vlastně jeho největšímu úspěchu předcházelo. Milan Bakeš je v současné době nejen nejlepším, ale i nejvšestrannějším českým střelcem. Trenér Petr Kůrka jej v Bordeaux nominoval prakticky do všech soutěží. Jedinou výjimkou byla disciplíny VT 60 vleže, kde Milan dostal příležitost k odpočinku. Ve všech soutěžích se střílela soutěž družstev a dále závod jednotlivců a tak Milan před svým vítězstvím ve StPu střílel celkem sedm těžkých závodů. Na obtížných střelnicích, ve vedru, v tlaku nutnosti získat Q.P. pro účast na Olympijských hrách v Sydney. Předvedl výtečné výkony ve všech disciplínách. Pomohl družstvu k dlouho nevídanému výsledku vleže, kde scházel jediný bod ke zlaté medaili. Prosadil se v nejdůležitějším závodě, ve kterém šlo o všechno, ve standardu LM 3x40 ran a získal kvalifikační místo pro OH. Ve velkorážní terčovnici 3x40 ran pomohl výrazně družstvu skvělým výkonem 1168 bodů k zisku titulu mistrů Evropy a k vytvoření nového světového rekordu. Většina z nás, kteří jsme byli ME ve Francii přítomni, jsme si mysleli, že už našim puškařům nemohou po maratónu soutěží zbývat na závěrečné závody síly. Přesto to Milan Bakeš dokázal.

Stalo se to za dramatických okolností. Milan nastupoval k závodu se svou puškou značky Keppeler ráže 6 mm, ke které měl plnou důvěru. Po šesté ráně v nástřelu vleže však došlo k nehodě. Na zbrani se při výstřelu utrhl závěr a spálené plyny z nábojnice vyšlehly dozadu. Milan byl zraněn na tváři, puška pro další střelbu nepoužitelná. Zdálo se, že náš závodník nebude moci pokračovat v závodě. Musel být otřesen z nebezpečí zranění, kterému se štěstím unikl a nikdo by mu nevyčítal, kdyby ze závodu odstoupil. Avšak Milan s trenérem Petrem Kovaříkem ihned hledali a našli řešení. Bakeš si rychle přizpůsobil pušku Bečváře, který se do závodu neprobojoval. Nehledě na ztrátu času se pustil do závodu. Vleže střelil jedinou devítku první ranou a výsledkem 199 bodů se zařadil mezi nejlepší. Ve stoje střílel rovněž velmi dobře, ale při odporu spouště 1,5 kg mu přece jen "uteklo" několik osmiček. S položkami 93 a 94 bodů udržel kontakt s nejlepšími, ale většinou ho už nikdo na vítěze netypoval. Zvláště když začal závod vkleče zásahy 9, 10, 9, což byla další citelná bodová ztráta. Někteří závodníci již přijímali blahopřání k medailovým umístěním. Stal se však malý zázrak. Milan Bakeš od čtvrté rány střílel bezchybně. Nazývám to zázrakem proto, že střelit patnáct desítek po sobě se standardní puškou s odporem spouště 1,5 kg v situaci, kdy se jedná o evropské zlato, to už něco znamená. Kdo někdy zkusil střílet na 300 m, může mi to potvrdit. Milan dokončil závod výsledkem 582 bodů a o jediný bod předstihl všechny své soupeře. Při daném vývoji závodu nečekané, přesto zasloužené zlato bylo podle mého mínění Milanovi odměnou za celou tu ohromnou práci, kterou pro reprezentaci v průběhu soutěží ME vykonal.

V době, kdy má Milan Bakeš právo na krásný pocit z dobře vykonané práce, chtěli bych mu ještě jednou blahopřát ke skvělým letošním výsledkům. Patří mu i poděkování Českého střeleckého svazu za výtečnou reprezentaci. Ale pozor! Neusnout na vavřínech, čeká tě olympiáda!

Spolupracujeme