Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skvělý úspěch českých střelců na Mistrovství Evropy

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Reprezentanti České republiky startovali ve dnech 23. července až 2. srpna 1999 v soutěžích Mistrovsví Evropy ve střelbě v puškových a pistolových kulových disciplínách a na běžící terč ve městě Bordeaux ve Francii. Spolu se 615 závodníky ze čtyřiceti států bojovali nejen o co nejlepší umístění v jednotlivých soutěžích, ale také o kvalifikační místa pro účast na olympijských hrách v Sydney. Právě v Bordeaux pro evropské střelce olympijská kvalifikace končila a to ještě vystupňovalo úsilí závodníků, kteří bojovali o možnost startu na OH 2000. Byli mezi nimi i naši střelci, zvláště puškaři, jejichž dosavadní úsilí získat Q.P. nepřinášelo úspěch.

Nebylo by však spravedlivé, abychom posuzovali výsledky Mistrovství Evropy pouze měřítkem olympijských disciplín. Vždyť je to utkání střelců i v dalších tradičních a pro nás historicky úspěšných disciplínách, jako jsou velkorážná pistole nebo střelba na 300 metrů a startují zde i junioři a juniorky, kteří později převezmou štafetu po současných olympionicích. Dokladem zájmu o všechny disciplíny, zařazené do programu ME může být i počet statujících. Kdo by očekával, že např. v disciplíně velkorážná terčovnice 3x40 ran na 300 metrů bude startovat 40 střelců z jedenácti států včetně závodníků Turecka! Jistě můžeme souhlasit s názorem, že celkové hodnocení zemí podle získaných medailí ve všech disciplínách bude spolehlivým ukazatelem úrovně střelectví zúčastněných států. Velice nás těší, že střelci České republiky dosáhli historického úspěchu, když se na základě zisku celkem 13 medailí zařadili na třetí příčku tohoto sice neoficielního, přesto uznávaného pořadí.

Střelci na BT opět oporou.

Přestože sami závodníci a trenéři neskrývali rozpaky s dosavadním průběhem sezóny, ve které se jím nepodařilo získat druhé kvalifikační místo pro OH, v Bordeaux si to plně vynahradili. Zvláště Luboš Račanský byl opět tím spolehlivým "tahounem" družstva, který dokázal nastřílet skvělé výkony. Na střelnici, která naplňovala význam přídavného jména kryté tím, že měla jenom střechu a závodníci byli vydáni napospas větru, se Luboš dokázal velmi dobře vyrovnat s danými těžkými podmínkami. Nastřílel 593 bodů, zvítězil a ještě výrazně pomohl k zisku zlaté medaile celému družstvu. Ani junioři nezklamali, vždyť družstvo získalo bronzovou medaili. A to v něm poprvé startoval nejmladší střelec celého mistrovství, teprve čtrnáctiletý Bedřich Jonáš.

Galerie medailistů Mistrovství Evropy 99 ve Francii:

Jednotlivci :

Zlatá medaile : Martin Tenk v disciplíně Libovolná pistole 60 ran muži

Luboš Račanský v disciplíně Běžící terč 30+30 na 50 m muži

Radim Novák v disciplíně Velkorážná terčovnice 3x40 ran na 300 m muži

Milan Bakeš v disciplíně Standardní velkorážná puška 3x20 ran na 300 m muži

Bronzová medaile: Pavel Šafránek v disciplíně Standardní pistole 3x20 ran muži

Petr Kalný v disciplíně Běžící terč 30+30 na 50 m junioři

Družstva:

Zlatá medaile: VT 3x40 muži Bakeš, Novák, Jeřábek

BT 30+30 muži Račanský, Januš, Lízal

BT 20+20 MIX muži Račanský, Januš, Lízal

Bronzová medaile: BT 30+30 junioři Kalný, Jonáš, Velíšek

SM 3x20 juniorky Valová, Hrdličková, Driemerová

StPi 3x20 muži Jirkal, Šafránek, Skupa

VT 60 vleže muži Bečvář, Novák, Jeřábek

Spolupracujeme