Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

První soutěže

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 25.07.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Dnes začaly v Zagrebu soutěže na ME. Prvním závodem, kde startovali naši reprezentanti byla disciplína Libovolná pistole juniorů. Začátek soutěže byl stanoven na půl deváté a v té době ještě nefouká prostorem střelnice ani slabý vánek. Celkem 37 mladých závodníků nastupovalo v příjemném teplém počasí za mírné oblačnosti k náročné soutěži. Ze statistiky mnoha minulých ME víme, že jen zřídka se medaile v libovolné pistoli získávaly na základě vysokých výkonů. Např. vítězství našeho úspěšného olympionika Martina Tenka na ME juniorů v roce 1993 bylo určitou výjimkou, titul vybojoval na základě výkonu 559 bodů. V posledních několika letech stačí obvykle k zisku medaile držstva průměr 535 bodů. Kdo by však tipoval, že letos bude tento výkon stačit na zlato? Naši střelci Pavel Harbalík, Adam Diener a Ladislav Kocourek předváděli v soutěžích v letošním roce, že by měli být schopni svými výkony konkurovat ostatním stejně mladým závodníkům v Evropě. Beze snahy o výmluvu je třeba vzít v úvahu, že Zagrebská otevřená střelnice je pro pistoláře velice náročná, terén se směrem od střeliště svažuje prudce dolů a tvoří jakýsi příkop, na jehož dně jsou umístěny praporky. Střelec se nemá zrakem o co opřít, těžko se udržuje stabilita. To asi ale nemůže omluvit nízké výsledky prvních dvou položek 82 a 88 bodů našeho nejlepšího juniora Pavla Hrabalíka, které již v úvodu soutěže naznačovaly, že se junioři mohou se svým snem o medaili rozloučit. Pavel se pak zlepšil až na 92 bodů, ale to byla jediná položka nad devadesát v celé soutěži. Výkonem 525 bodů se zařadil spolu s Adamem Dienerem na dvacáté místo. Adamova cesta za výsledkem se odvíjela jinak, začal relativně velice dobře, 89, 90, 89 a v polovině závodu figuroval na finálové pozici. Kamenem úrazu se však stala poslední položka, výsledek 80 bodů zavinil pád až na 525 a zmíněné dvacáté místo. Nejlépe nakonec nastřílel Ladislav Kocourek, po úvodních položkách 85 a 85 se zlepšil na 88, 89, 88 a 91 a celkově s 526 body skončil devatenáctý. Škoda, že naši střelci nevyužili nabídnutou příležitost, k postupu do finále stačilo 535 bodů a pozdější vítěz postupoval do finále s 542 body. Sami junioři byli ze svých výkonů zklamáni, ale jistě se jejich tréninkové úsilí zúročí v další soutěži, ve sportovní pistoli, kterou střílí v pátek a kde mají určitě velkou šanci na dobrý výsledek.

Další soutěží, která se střílela rovněž ještě dopoledne, byl závod ve sportovní pistoli juniorek. Podmínky pro dosažení dobrých výsledků byly zpočátku příznivé, jakmile však na terče začalo svítit ostré slunce, velmi kontrastní černé terče však velice oslňovaly, což velmi ztěžovalo míření. To později oba trenéři, pánové Lerch a Putna označovaly jako jednu příčin všeobecně nižších výsledků. Naše mistryně Evropy ve vzduchové pistoli Veronika Piecuchová začala soutěž položkou 96, potom se jí však trochu přestalo dařit a s výsledky 93 a 95 dokončila "mířenou" s 284 body na pátém místě. Lenka Hyková nastřílela 93, 93 a 92 po první části závodu se nacházela někde uprostřed startovního pole. Nejméně se dařilo Terezce Pekárkové, která začala 88, následovalo 90 bodů a výsledek zakončila s 94 body. Po dvouhodinové přestávce, v pravé poledne nastoupila všechna děvčata k rychlé části závodu. Tam se výborně dařilo Lence Hykové, která po položce 96 měla sice v další sérii závadu, ale nezpanikařila a po 95 zakončila skvěle celou soutěž položkou 97 bodů!! To jí vyneslo až na výtečné šesté místo po základním závodě do finále. Odstup od medailové pozice byl sice je dva body, ale protože ostatní soupeřky podaly ve finále stejně jako naše mladá střelkyně výtečné výkony, Lenka zůstala s 99,8 šestá o 0,1 bodu za pátou pozicí a o 1,4 bodu od medaile. Její celkový výsledek 566+99,8 v daných podmínkách zasluhuje uznání a šesté místo v soutěži jednotlivců je pěkným osobním úspěchem naší nadějné reprezentantky. Družstvo skončilo v konkurenci osmi týmů páté. Za zmínku stojí potíže, které měly naše juniorky s výstrojí. Na technické přejímce musel trenér Putna Hykové i Pekárkové mírně upravovat pažby, týkalo se to opory palce. Jinak však výstroj prošla přejímkou hladce. Kamenem úrazu se staly střelecké boty Hitex, kde asi není dostatečný volný prostor pro kotník. Německá trenérka si této skutečnosti všimla a oznámila to rozhodčím. Trenéři musely řezat část boty, která obepíná kotník a nejhorší bylo, že ještě před závodem musely střelkyně demonstrovat úpravu obuvi rozhodčím. To také na klidu nepřidá.

V soutěži juniorů v závodě LM 60 vleže jsme neměli zastoupení. K postupu do finále bylo potřeba 590 bodů, na první pozici postupoval s 594 body Rus Gorbatov. Ve finále se však pořadí pomíchalo, z vyrovnané bitvy vyšel nakonec vítězně Polák Božek s 593+103,2 bodů.

Spolupracujeme