Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

To je bomba – máme zlato!

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 28.07.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Horko na ME nám zatím svědčí. Muži dnes vybojovali Jednu z nejcennějších medailí v posledních letech. V konkurenci 77 střelců a 22 družstev dokázali vybojovat zlatou družstevní medaili v LM60 a stali se tak nejlepšími v Evropě. Trojice TomᚠJeřábek, Václav Bečvář a Luboš Opelka zvítězili po zásluze s náskokem čtyř bodů, pouhé 3 body od světového rekordu.

Odjezd jsme naplánovali pouhou hodinu před soutěží, tak aby nemuseli kluci bloumat před závodem zbytečně po střelnici. Cesta trvá asi 15 minut a připraveni jsou během další čtvrthodiny. Závod začal v devět a měl zajímavý průběh. Střílelo se ve dvou směnách. V první startovalo 49 lidí a ve druhé28. Z obou směn postupovalo do závodu jednotlivců celkem 60 střelců (z první 40 a ze druhé 20). Každý stát, který postavil družstvo, tak měl dva zástupce v první směně a po jednom ve druhé, aby byly podmínky stejné. Bylo předem jisté, že první směna bude mít výrazně lepší podmínky, než směna druhá, kde se opět dal očekávat vítr. Do první směny nastoupili Venca na stavu 61 a Tomᚠna stavu 64. Celkem v Zagrebu 70 stavů.

Venca se delší dobu nastřeloval. Měl problémy s tím, že mu připadalo, jako kdyby terče nebyly přesně kolmo ke stavu. Celý nástřel mírně vlevo a první závodní rána 9,8 vlevo. No nic, řekl jsem si, že pokud je střelci nějaká devítka souzená, tak je vlastně jedno, kdy jí dá. Pouze jedno bylo jasné, 600 už to nebude. Pak se Venca srovnal, a i když nestřílel vyloženě „dovnitř“ a tu a tam dal nějakou desítku zvenku dokončil závod výborným výkonem 596 b. se třema devítkama 9,9 a jednou 9,8. Průběh naznačoval, že to bude v první směně umístění do desátého místa, tedy jistý postup a tím pádem výborný výkon do družstva O kousek dál střílel o poznání pomaleji Tomáš. Pracoval, tak jak jsme u něj v poslední době zvyklí. Rozvážnou a velmi koncentrovanou prací na sobě nenechal znát, že na takto vrcholné soutěži střílí LM60 poprvé v životě ! Choval se jako zkušený střelec. Lupal tam jednu desítku za druhou a první devítku dal až 34 ránu – 9,9 nahoře. Po závodě řekl, že cítil, že tam bylo nějaké napětí v paži, které tam nepatřilo. Nakonec dokázal dotáhnout celou „šedesátku „ desítkama a předvedl výkon, který se opravdu nestřílí každý den. 599 bodů perfektním stylem a střelbou do vnitřní desítky, nikoliv nějak okolo. Bylo to pěkné. Kluci si vytvořili nějaký náskok ve družstvech a bylo tedy na Lubošovi, který mimochodem sledoval oba naše borce v první směně, jak se s tím dokáže poprat. I on střílel na takovíto soutěži LM60 poprvé. Hned první tři rány byly vystřeleny doprava po větru, který se zrádně měnil zleva doprava. První rána daleká devítka, pak 10,1 a opět devítka vpravo, tentokrát 9,9. No byly to nervy. Sám po závodě říkal, že byl nervózní jak „sáňky v létě „ , a že by se asi na kluky příště nedíval. Určitě nevěděl, jak na tom naši po první směně jsou, ale zároveň asi tušil, že asi ne někde vzadu. Nechtěl jsem ho vyhánět z čáry, protože vím, že si to každý musí vyzkoušet sám. Někdy to nabudí a může to pomáhat, a někdy je zase lepší starat se sám o sebe a ne o druhé. Luboš je ale velký bojovník a dokončil první položku desítkama. Po dalších dvou položkách 99 a 100 se objevoval průběžně ve výsledcích také dost vysoko. Druhé směně foukalo, a tak výkonnostně byla přece jen trochu níž, než směna první. Po třech položkách to vypadalo pro naše kluky velice slibně, ale Dán už byl hotov- 596, Ital také 596, Rus 594 a Svorada ze Slovenska 592, to všechno byli naši soupeři, i když nᚠnáskok byl stále ještě dostačující. Hrozilo tam jediné – Luboš střílel, díky větru velice pomalu a bylo jasné, že bude muset výrazně v dalších třiceti ranách přidat na tempu, a fouká, nebo ne. Měl na třicet ran asi 24 minut. Jak jsem předpokládal, Luboš přidal a střelil ve čtvrté položce 4 devítky po sobě! To byly nervy. Nakonec se z toho vyhrabal a dokončil soutěž 2x 99 skončil osmý a pro naše barvy přinesl zlato.

Děkujeme s klukama všem, kteří nám posílají povzbudivé a gratulační e-Maily a SMSky. Dělejte to i nadále. Pomáhá a povzbuzuje nás to.

Zítra nás čeká soutěž jednotlivců a ve dvanáct nastupují ženy ke 3x20. Uvidíme…

Výsledky jsou na http://www.epus2001.hr/main.php?id=o2

Z rozpáleného Záhřebu Petr Kůrka – Reprezentační trenér – pušky.

Spolupracujeme