Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Ztráta bodů ve stoje...

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 31.07.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

………nás připravila o lepší, než páté místo v dalším závodě puškařů - LM 3x40. Na střelnici na Vrabčanském Potoku v Záhřebu se ráno v 9 hodin sešlo 58 puškařů (16 družstev), aby završili Mistrovství Evropy v malorážkách. Počasí bylo naprosto stejné, jako při LM 60 jednotlivců. Již od rána pofukovalo zprava doleva a na polohu kleče se začal vítr otáčet. Slunce svítilo a bylo teplo, které přes poledne dosahovalo až ke 35 stupňům. Přesto na vlastním střelišti není vysoká teplota tolik znát. Pravděpodobně je dobře odizolovaná střecha. I když…já jsem měl kraasy a triko. Klukům, nabaleným v několikavrstvém střeleckém oblečení určitě teplo bylo.

Vleže pro nás začal závod slibně. Neztratili jsme na nejlepší družstva téměř nic. Nejlepší tým - Ukrajina, měl náskok 3 body. Kluci dobře a trpělivě pracovali s větrem, a tak ani jednotlivé výkony - 396 (Opelka) a 394 (Jeřábek a Bečvář), nebyly z hlediska povětrnostních podmínek špatné a ztrátové. Nejvíc bylo asi 3x 398 b. Jenomže ležák je jen část soutěže, kde je víceméně povinnost, tak nějak udržet krok s ostatníma. Chleba se láme ve stoje, jako tomu je už léta. To, co bývalo dříve naší silnou zbraní - střelba vestoje, je poslední dobu pro nás malý strašák. Nemáme momentálně osobnosti, které by v domácích podmínkách stříleli 385 a více častěji a stabilněji, než je tomu nyní. Těžko potom očekávat, že by se to někomu podařilo ve větru na ME. Zpravidla jen čekáme, jak veliká ztráta na nejlepší to bude, a zda se dá dohonit vkleče. Ani tento závod nebyl výjimkou. Kluci dřeli a snažili se, ale chyběl alespoň jeden, který by ve stoje střelil přes 380b. Každý dal dvě osmy, což není ve větru problém, ale desítek měli poskrovnu. Výkony Opelky a Bečváře nejsou až tak špatné. 375 bodů .. no budiž, ale jen za předpokladu, že třetí družstevník má hodně. Jenže Tomášovi to nešlo a 372 znamenalo, že kluci ztratili na nejlepší dva týmy (RUS a SVK) hrozivých 24 bodů. Na dva další (NOR a UKR) také 21 resp. 20 bodů. Ve stoje byli kluci až 13! Samozřejmě i šance alespoň na finále se snížili u každého na minimum. V takovém počasí se jen těžko dá čekat v kleče výkon okolo 395b. Asi osm lidí mělo po stojáku jen okolo 20 ztrát, přitom dva, v té době nejlepší, Stenvaag a Debevec, měli dokonce jen 14 resp.15 ztrát. Jenže jak už jsem se zmínil, vítr se začal otáčet a sliboval vkleče zajímavý průběh. Mnoho střelců vítr absolutně nezvládlo a mnozí ztratili své náskoky (Svorada SVK 373, Klimenko 377, Stenvaag a Debevec 380…) Naši kluci se větru nepodlehli. Skončili v kleče třetí (lepší byli jen RUS a UKR) a jejich výkony 385 (Bečvář), 386 (Opelka) a 391!Jeřábek-druhý nej..klečák (Khadjibekov 392), je vrátili ve družstvech "mezi lidi" na pátou příčku. O vítězství týmů se od začátku závodu prali Rusové a Ukrajinci. Rusové nakonec byli o 3 body šastnější. Třetí Slováci měli již velkou ztrátu (21b.) a čtvrtí Norové také (25b.). Naši měli na medaili 10 bodů, což jsme nakonec zhodnotili jako přijatelné, i když každý z nás věděl, že event. vítězství dnes pro nás bylo v nedohlednu. V jednotlivcích skončili Jeřábek(1157) a Opelka (1157) shodně na 19. a Bečvář (1154) na 27. místě. První do finále měl 1169(3x) a poslední postupoval s 1165 body. Finále bylo zajímavé, protože časový limit 75 sec. na ránu nedává mnoho prostoru na práci s větrem. Většina finalistů se nevyhnula nějaké té osmě a Stenvaag dokonce začal 7.3! Zvítězil nakonec Aivazian z Ukrajiny, i když střelil ve finále tři osmy. Druhý byl Khadjibekov z Ruska o 0,2 b. a na Jozefa Gonciho tentokrát zbyla třetí příčka.

Nedá mi, abych se jen malinko ohlédl za včerejším dnem, kdy Martin Tenk dosáhl opět jednoho výrazného úspěchu. Nebylo to totiž v LP jednoduché a za větru se děli různé věci, o kterých vás již informoval Vl.Šaňák ve svém článku. Martinovi k tomuto úspěchu všichni puškaři gratulují a jsme rádi, že trocha smůly, kterou měla např. Kůrková (posl.rána 7 do větru a vyřazení z bojů o finále SM 3x20) se obrátila u Martina ve štěstí. Pistoláři Costovi přejeme, aby se příště trefil vždy do vlastního terče. Příště totiž bude Martin před ním..

Pro všechny naše vytrvalé fandy - Ze Zagrebu Petr Kůrka - Reprezentační trenér - pušky.

Spolupracujeme