Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Na závěr ME 50m krátké zhodnocení

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 01.08.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Celkově si tedy Čeští puškaři odvážejí z malorážek jeden družstevní Titul Mistrů Evropy v OH disciplíně LM60 - muži, což je obrovský úspěch, který má pro nás opravdu "cenu zlata". Dále družstevní bronz juniorek a jedno finálové umístění (Beranová) v soutěži SM3x20. Tento úspěch se mě osobně zdá prozatím nedoceněný, nebo zatím každý vidí jejich zimní Titul ME ve vzduchovkách. Naše děvčata ale dosáhla tady v Zagrebu výborných a vyrovnaných výkonů na úrovni 575, o čemž se nám v kategorii žen zatím může jenom zdát. Tento průměr zatím vždy stačil na první místo ve družstvech!! Holky samozřejmě jsou schopny střílet víc, ale to, že byly všechny tři v desítce (!!) je velice potěšitelné. I jejich páté místo v SM60 má svou cenu, protože v kategorii juniorek startovalo vždy okolo 12 družstev. Cenné je i dnešní páté místo mužů LM 3x40. Ženy, odjížděly na ME s nejmenšíma ambicemi na nějaký úspěch a také to tak dopadlo. Jak v SM60, tak ani v SM 3x20 se nevešly do desítky. Snad dokáží v budoucnosti zhodnotit zkušenosti, které jim účast na ME 2001 měla přinést.

Bohužel jsme se tentokrát nedokázali prosadit ani jednou do finále v kategorii dospělých. Zejména muži dosahovali doma tu a tam výkonů, které sváděly k většímu optimismu. Každý závod je ale jiný a já pevně věřím, že třeba zase někdy příště ukáže nějaký nᚠjednotlivec. Důležité je, že se nám často daří se prosadit, a že když to "nejede" úplně dobře v jedné kategorii, tak zatáhne za provaz někdo jiný. Dříve tahali za provaz neustále muži. Ženy, nebo juniorky byly ve světové špičce jen zřídka. Nyní je to naopak. A protože máme teď juniorky silné myslím si, že bychom mohly mít v nedalekém budoucnu poměrně zdatnou kategorii žen. Mužům se těžko střílí, pokud je zezadu nikdo nehoní. Ani naši "nejstarší" junioři zatím nedosahují kvalit, které by naše muže mohly ohrozit. To je samozřejmě chyba, kterou je třeba co nejdříve řešit. Snad první "vlaštovkou" může být mladý Bartoněk, který se po příchodu z juniorů v krátké době zařadil ve standartu a ve vzduchovce mezi naše nejlepší. Dokonce dokázal porazit asi před 6týdny i Debevce právě tady v Záhřebu (1165!). I mezi dalšími mladými střelci je spousta talentů, kteří mají předpoklady k tomu, aby byli schopni střílet v budoucnu výborně. Zejména ten kdo má talent pro střelbu stoje by se mohl v budoucnu stát konkurenceschopným ve dvou OH disciplínách. Je třeba se takovým jedincům věnovat naplno, i na úkor ostatních, méně talentovaných střelců. Navíc zde musí být také další základní předpoklad - střelec musí sám chtít. Pokud se někdo musí prosit, aby šel na trénink, těžko se bude prosazovat i kdyby měl sebevětší talent. Cílevědomost, talent, pracovitost a trochu "beraní hlavu" měli v sobě prozatím všichni naši střelci poslední doby, kteří něco dokázali a které jsem byl schopen poznat. Mirkem Vargou počínaje, a např. Martinem Tenkem konče.

Dnes máme zde na ME v Záhřebu odpoledne trénink 3x40 na 300m. Včera večer přijel posílit družstvo Radim Novák, který se bude snažit o obhajobu individuálního titulu v této disciplíně. Družstvo doplní Opelka a Jeřábek, kteří zde zůstali. Bečvář nám popřál mnoho štěstí a včera večer po vyhlášení odjel zpět domů. Dneska také očekáváme příjezd dalších dvou posil pro 300m - Macha a Bakeše. Ti budou startovat 4.8. v sobotu od 15:00 spolu s Opelkou v StPu 3x20. Dopoledne ve stejný den (!) budou střílet VT60 Novák s Jeřábkem a Machem. Toto družstvo má také co obhajovat z minulého ME 99 v Bordeaux.

Opět mnohokrát děkujeme za povzbuzující majly na kurka@shooting.cz a SMSky.

Držte nás i nadále.

Ze 35 stupňů horkého Zagrebu - Petr Kůrka - Reprezentační trenér - pušky.

Spolupracujeme