Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Pistoláři na ME

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 01.08.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Střelci v pistolových disciplínách získali díky Martinovi Tenkovi a družstvu ve StPi 3x20 (Jirkal, Skupa, Šafránek) na ME celkem dvě medaile. K dalším úspěchům patří umístění juniorky Lenky Hykové ve finále disciplíny sportovní pistole a také šesté místo Jindřicha Skupy ve StPi 3x20. Je to hodně nebo málo? Odpověď není jednoduchá. Potřebujeme si připomenout ještě i další údaje. Mistrovství se zúčastnilo celkem 12 juniorských pistolových reprezentantů a 10 seniorů, včetně dvou žen ve SP. Tedy celkem 22 střelců.

Ze zkušeností víme, že výtečné výsledky mohou dosáhnou pouze střelci, kteří odpovídající výkonnost trvale demonstrují. Takových se mezi pistoláři několik najde a ti všichni do Zagrebu odjeli a prosadili se jako například Martin Tenk. Proč na ME odjeli i další, kteří jsou spíše v období sportovního růstu a úspěchu mohli dosáhnou snad jen shodou šastných okolností? Protože jsme na začátku nového olympijského cyklu chtěli dát příležitost i některým mladším střelcům, aby se ukázali a případně dostali další šanci. Protože jsme před časem nastartovali systém přípravy talentů a chtěli jsme v mezinárodní konkurenci prověřit jeho efektivitu. Protože bylo možné dopravit účastníky ME do Zagrebu vozidly, podařilo se zajistit levný a přesto kvalitní hotel a pobyt a start v soutěži relativně nebyl tak drahý. Protože jsme také nedokázali reálně odhadnout situaci a mysleli jsme, že se mohou naši střelci v kategorii juniorů a v některých případech i seniorů prosadit.

Můžeme se pokusit zhodnotit závodníky, kteří jeli na ME jako záloha reprezentace s předpokladem prosazení v budoucnosti. V libovolné pistoli se to týká Zdeňka Bardisala, který letos dokázal nastřílet několikrát přes 560 bodů a vzhledem ke svým minimálním mezinárodním zkušenostem a tvrdým podmínkám při závodě určitě nezklamal. Je to jeden z adeptů účasti na MS v příštím roce. Dalšími dvěma střelkyněmi z této perspektivní skupiny jsou pistolářky Petra Hyková a Lucie Říhová. Zatímco Petra dosáhla solidního výsledku a dveře na velké soutěže příštího roku má otevřené, Lucie bude muset o svých kvalitách přesvědčit. Po loňské úspěšné juniorské sezóně se jí v tomto roce příliš nedařilo, teprve poslední kvalitní výsledky s pistolí Morini těsně před ME umožnily její nominaci. Nepotvrdila však, že by toto rozhodnutí bylo správné. V rychlopalné pistoli k těm hodně mladým seniorům patří Petr Eret, zatím se však soutěže typu ME zdají nad jeho síly. Strnad, jež reprezentuje spíše střední generaci sice nezklamal, ovšem jeho výsledek zatím reprezentuje pouze solidní Evropskou úroveň, nikoliv šance na případný zisk Q.P. pro OH. Stejná slova by vystihovala hodnocení Gregora ze stejné generace, jež rovněž nepřesvědčil.Ve velkorážní a standardní pistoli startovali závodníci, kteří nemají sportovní střelbu jako hlavní činnost, spíše se jí věnují mimo zaměstnání. Z tohoto pohledu nezklamal Skupa, Jirkal se po stavbě domu teprve vrací do prostředí vrcholové střelby a potřebuje ještě nějaký čas k obnovení svých minulých schopností a Šafránek je střílející trenér, který je platný svými výkony zejména při armádních soutěžích. Je to překvapující, ale střelci v libovolné pistoli včele se skvělým Tenkem, nezkušeným Bardisalem a o návrat se pokoušejícím Jirkalem dosáhli v této prestižní a velmi dobře obsazené disciplíně dobrého výsledku, když se umístili na čtvrtém místě v soutěži družstev.

Druhý důvod široce obsazeného mistrovství spočíval v tom, že jsme chtěli ověřit mezinárodní konkurenceschopnost mladých střelců a současně tak ověřit správnost systému výchovy talentů u nás. Tady není vůbec důvod k radosti, reprezentanti zklamali nejen v libovolné pistoli, ale i ve sportce a v rychlopalbě nás zdržuje od vyjádření kategoričtějšího názoru pouze skutečnost, že se střelci systematicky připravovali snad jenom čtyři měsíce. Přísnější kritéria snesou výkony Adama Dienera, Kocourek sice nastřílel v LP to co umí, ale neunesl úlohu nejlepšího střelce ve SP. Snad největší zklamání jsou výsledky Pavla Hrabalíka, který je sice nejstarší a nejzkušenější, ale vůbec se mu v Zagrebu nedařilo. Vala v rychlopalbě nastřílel vcelku hodnotný výsledek, ale trenér Putna od něj čekal přece jen trochu více, stejně se projevil i Podhráský a jediný kdo víceméně zopakoval výkony z domácích soutěží byl Bittner. Rychlopalníci však mají před sebou budoucnost, musí však systematicky trénovat. V juniorkách nám udělala radost Lenka Hyková, která se probojovala do finále a patří ke střelcům, jež dostanou v příštím roce na vrcholných závodech šanci. Veronika Piecuchová je určitě malým pokladem našeho střelectví ve vzduchové pistoli, nicméně její problémy se střelbou rychlé části SP nejsou ještě vyřešeny. Terezka Pekárková sice vzhledem ke svým domácím výsledkům nezklamala, zatím však asi na mistrovskou soutěž nepatří.

Posledním aspektem nízké efektivity účasti pistolářů na ME bylo nereálné hodnocení možností nominovaných, zejména mladých střelců do Zagrebu. Znovu se ukazuje, že pokud na zlatou medaili v LP stačí na ME průměr 535 bodů, nemůžeme současně tento výsledek, dosažený závodníky na domácích soutěžích považovat při nominaci za směrodatný. Spíše by bylo třeba, abychom za oprávněný argument požadovali výsledek vyšší o deset bodů a mohli mít naději, že v těžkých podmínkách závodníci uspějí. To se týká i dalších disciplín, kde mají startovat zatím ještě nezkušení a neprověření střelci. Situace ze Zagrebu se ale již nebude opakovat, protože ekonomické podmínky účasti např. na MS ve Finsku nás donutí velmi pečlivě zvažovat start každého jednotlivého střelce podle jeho individuelních schopností, nikoli podle teoretických šancí družstva.

Celkový pocit z přípravy, výběru a účasti pistolářů na ME je přinejmenším rozpačitý. Až na několik výjimek nestačili na své soupeře, nebyli schopni prodat ani to, co umí a odjížděli zklamaní. Je však třeba pokračovat v práci, nenechat se dílčími neúspěchy odradit a snažit se tuto situaci změnit. Tak, aby na příští vrcholné akci byli pistoláři rovnocennou skupinou ostatním disciplínám.

Spolupracujeme