Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

300 metrů dlouhý výprask

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 02.08.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Dneska jsme dostali prostě nařezáno. Disciplína, kde jsme obhajovali tituly Mistrů Evropy družstevní i individuální, disciplína ve které jsme se doposud vždy nějakým způsobem dokázali prosadit, disciplína, která je náročná, ale krásná, disciplína, která se nám dneska vůbec nepovedla - Velkorážní terčovnice 3x40 na 300m.

Na včerejším tréninku, který byl až od dvou hodin odpoledne, se zdálo být všechno v pořádku. Luboš Opelka střílel asi po 20-30ti ranách v každé poloze a šlo mu to výborně. TomᚠJeřábek střílel taky pěkně ve všech polohách, snad jen v kleče si stěžoval, že to tak dobře neviděl. Radim Novák trénoval nejdéle. V každé poloze po 40ti a tam trochu bylo znát, že to není úplně 100 procentní vestoje a vkleče, ale i tak to nebylo zlé. Večer jeli kluci do Pizzerie, kde už jsem byl já osobně asi šestkrát. Pizzy tam jsou opravdu skvělé. Večer jsme chvilku kecali na pokoji a šli spát. Ten den bylo na padnutí. Teploty okolo 35 stupňů.

Ráno jsme vyráželi Octavií těsně před sedmou, jako vždy, když závody začínají v devět. Mladí kanci jeli až v půl deváté, protože první šel na pomalé Velíšek okolo desáté. Dospělým kancům začal závod až odpoledne, tak jeli ještě později. Když jsme přijeli na střelnici, tak už sice bylo teplo (ale normálně snesitelné) a hlavně bylo krásné bezvětří. Bylo jasné, že to alespoň ležáka přežije, a pak že asi foukat začne. Nakonec trochu foukalo, ale méně, než při malorážních soutěžích.

Výborným podmínkám také odpovídaly výkony nejlepších - 4x400. Naši kluci, až na Tomáše, nepředvedli dobré výkony. Tomᚠdal v první položce 2x 9,9 a dál střílel dobře. 397 bodů nebyla velká ztráta, zejména, pokud se očekávalo, že v poloze stoje něco umí. Radim začal sice dobře a i celou soutěž střílel krásně dovnitř, ale ve třetí položce dal během 5ti ran tři blízké devítky nahoře a konečným ležákem 394 se dostal na 21. místo. Lubošovi ležák vůbec nešel. 391 bodů je v terčovnici málo. Nestřílel daleké devítky, ale i 9,9 je prostě chyba. Po ležáku to nevypadalo příliš dobře. Na nejlepší Nory byla ztráta 9 bodů. Spoléhali jsme ale na naše schopnosti střílet ve stoje dobře.

V terčovnici jsme zatím dokázali ostatním trochu utéct, protože minimum družstev má celé družstvo složené z výborných malorážkových střelců. My ano. Ostatní mají často na 300m specialisty, střelce, kteří se nedokázali na 50m prosadit. Ve VT jsou jednoduché počty - desítka má 10cm, ale rozptyl munice je pod sedm, a někteří mají i 5 cm. V tomto případě i malá chyba v míření, nebo spouštění, může ještě znamenat desítku. Střelec ale musí zvládnout jiné věci, jako je t잚í zbraň, či velký zpětný ráz zbraně po výstřelu. Zkrátka a dobře, ačkoliv se střílí oproti malorážce šestkrát dál, trefit desítku je o něco snazší. Proto se střílí tak vysoko vleže a někdy se dosáhnou i ve standartu výsledky přes 1180.

Ve stoje se trochu rozfoukalo, a již po prvních dvou položkách bylo vidět, že to tak vysoké, jako v červnu na Evropském poháru v Thunu (SUI - 1172=4.), nebude. Radim, ani Luboš opět nezačali dobře. Luboš ranama 9-9-8-8. Nakonec z toho udělal položku 91, Radim měl položku 92. Luboš se nakonec dostal po solidních dalších položkách k výkonu 377 a Radim nastřílel pouze 372. Přestože nakonec nebyly "stojáky" tak vysoké, protože jen asi 5 střelců mělo 380, nebo něco málo nad, bylo to pro nás zklamání, protože jsme měli určitě mnohem větší stojákové ambice. Tomášův stoják měl neuvěřitelný průběh. Po ležáku, jak jsem se už zmínil, neměl velkou ztrátu, a po prvních dvou položkách ve stoje se prodral až na samotný vrch průběžné výsledkové listiny. Ale pak..Mach pro mě přiběhl, že Ascor (obrazovka u střelce - střílí se na elektronické terče ) to Tomášovi ukázalo nulu (!) . Když jsme přišli za Tomáše, měl na obrazovce rány 10-10-10-8-0, nikdo nevěděl co se děje, ani rozhodčí. Tomᚠse ani neohlédl, abych mu naznačil, že má odejít a problém vyjasnit. Jenže Tomᚠsi dvakrát zasušil a pokračoval ve střelbě. V ten moment jsme s Milanama (Bakešem a Machem) dospěli k názoru, že asi tedy nějakým způsobem vystřelil mimo terč, protože v žádném sousedním terči se cizí zásah neukázal. Tomᚠv této položce střelil ještě pětku a pár devítek a bylo "hotovo". Položka 80 je ztráta nenapravitelná. Přesto se Tomᚠna poslední položku opět vzchopil a končil 98. Krátce a dobře, měl se třema osmičkama (dvě v první položce!), jednou pětkou a jednou nulou (celkem 21 ztrát), nakonec 373 b. po stojáku řekl, že si hrábnul do spouště aniž by měl ještě namířeno. Byla to obrovská škoda, protože kdyby….ale na kdyby se nehraje. Je to chyba, která se tak často nevidí, a snad si ji Tomᚠdo konce života na takovéto soutěži vybral. Jinak opravdu střílel výborně. Po stojáku jsme se posunuli na 4.místo, i když jsme to zvorali! Norové již měli asi 9 bodů náskok a pak to bylo asi do 6.místa v rozmezí dalších asi šesti bodů. Věděl jsem, že pokud by se nám podařili klečáky, můžeme ještě na placku dosáhnout. Jenže to by chtělo alespoň ke 390 bodům. To se nepodařilo. Kluci měli 384, 383 a 382 a skončili jsme nakonec ve družstvech až na sedmém místě, s patnácti bodovou ztrátou na třetí Švýcary, kteří nás v kleče porazili o 19 bodů ! V jednotlivcích byl z našich paradoxně nejlepší Tomᚠ(1154), i přesto, co se mu přihodilo ve stoje. Skončil na 14. místě, pouhou "jednu nulu" za bronzovou medailí. Luboš (1150) se umístil na 18. místě a Radim (1149) byl těsně za ním na 19. místě.

Co k tomu dodat. Na vítězství bylo třeba 1170. Všichni tři jsou schopni střílet vysoko, což předvedli na EP ve Švýcarsku. Bohužel ne tady. Každý jednou dostane výprask. Dneska jsme ho dostali my. Klukům je dost mizerně a mě taky. Ale nedá se nic dělat, vrátit se to nedá a alespoň budou mít pressmani o čem psát.

Zítra máme trénink. Dopoledne je pro sobotního ležáka, a odpoledne ve tři je pro standardní pušku. S Radimem a Tomášem už trénink neplánujeme. Odpoledne vyrazí oba Milanové a Luboš trénovat StPu. Určitě se do soboty vzchopí, budou chtít napravit dnešek a napráskat ostatním. Zejména teď, když přišla ze vzdálené brokové střelnice zpráva, že skeetaři muži mají bronz !! Hlaváček byl ve finále na 122 a skončil nakonec pátý (finále měl 24). Málek a Sychra měli shodně 118. Včera taky vypadali na zabití a dneska to tam úžasně váleli (dnes dohromady ztratili jen 4 holuby). Není třeba stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.

Kancaři měli dneska pomalu utíkajícího kance. Zítra je čeká rychle utíkající. Muži si zatím vedou dobře, když vedou soutěž družstev o tři body před HUN. V jednotlivcích je Míra Januš první, společně s Rusem Kolesovem a Maďarem Tasim. Všichni 298. Lízal a Račanský mají shodně 295 a jsou průběžně na 10. místě. Juniorům se dnes ve stejné soutěži tolik nedařilo a jsou ve družstvech třetí z pěti. V jednotlivcích jsou na tom Jonᚠa Velíšek stejně - 8. se 287b. a Bolík je na 11. místě s 286b. Zítra to bude určitě velice zajímavé. Rychlé běhy jsou prostě rychlé a může se tam udát cokoliv.

Máme stále pěkné počasí a předpověď na sobotu je: slunce parno, dusno a okolo 37-39 stupňů. Ještě, že máme v sobotu nás čekají "jen" dva závody :-)

Z ME 300m v Zagrebu - Petr Kůrka - Reprezentační trenér - pušky.

Spolupracujeme