Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skeetaři to dokázali

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 03.08.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Naši úspěšní reprezentanti v disciplíně skeet Málek, Hlaváček a Sychra dokázali na ME zvrátit ve svůj prospěch téměř ztracený závod. Nejenom že nejlepší z nich Leoš Hlaváček dotáhl dobře "rozjetý" závod do finálového konce, ale díky fantastickému výkonu celé naší trojice v druhé části se podařilo dohonit ztrátu čtyř holubů z předchozího dne a získat v ohromné a velmi vyrovnané konkurenci cennou bronzovou medaili.

Jak už jsem psal ve svém příspěvku o disciplíně trap, podmínky na brokové střelnici Luže byly pro všechny účastníky velmi tvrdé. Za více než třicetistupňového vedra a téměř za bezvětří absolvovali střelci jednotlivé položky v době od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer. Snad nejnáročnější součástí závodu není jen samotná střelba, ale vyplnění dlouhých přestávek mezi položkami vhodnou činností, nebo spíše nečinností, správné načasování jídla a pití, vytvoření improvizovaného stanoviště pro odpočinek a relaxaci. Před vedrem nebylo možné nikam utéct ani se ukrýt, klimatizované prostory pochopitelně nebyly k dispozici, v jediné přízemní budově byla v jedné části umístěna kancelář pro rozhodčí a v druhé kuchyně pro personál a venkovní improvizovanou restauraci. Někteří účastníci soutěže světového poháru v Brunei vzpomínali, jak sultán zajistil klimatizaci nejen ve všech prostorách paláce, jemuž říkali broková střelnice, ale dokonce na střelce na stanovišti byl vháněn studený vzduch, aby se snad chudák nezapotil. Připomínalo mi to situaci, kdy se žíznivý na poušti baví o orosené sklenici studeného nápoje, který nemůže mít. Prostě tvrdé podmínky platily pro všechny a bylo třeba se s tím vyrovnat.

Závod mužů začal pro naše družstvo optimisticky. Z prvních položek český tým ztrácel pouze dva holuby, Málek a Sychra 24 a Hlaváček začal čistou položkou. V této době jsme byli na čele soutěže. Druhá položka dopadla hůře, 71 holubů znamenala citelnou ztrátu, ale ještě méně příjemné bylo zjištění, že Jan Sychra je po dvou položkách 24, 23 nejspíše venku ze hry o finále. Málkových a Hlaváčkových 24 terčů ještě nemuselo nic znamenat. V poslední položce prvního dne, kterou naši závodníci absolvovali odpoledne mezi pátou a šestou hodinou přišla pohroma. Sychra i Málek nastříleli 22 terčů, oba se definitivně ocitli mimo možnost předních umístění v závodě jednotlivců a spolu s jednou chybou Hlaváčka družstvo kleslo na šesté míst se ztrátou čtyř zásahů na medailovou příčku. Zdálo se, že všechno je ztraceno a skeetaři tentokrát neobhájí své obvyklé umístění na stupních vítězů. Pochopitelně, že nálada v týmu nebyla radostná. Střelci samotní neznají po prvním dnu výsledky družstva ani svých soupeřů. Vědí ale, že za každých okolností je třeba bojovat až do konce, i soupeři mohou začít více chybovat a do posledního holuba není nic rozhodnuto. A to byl přesně případ druhého dne ve skeetu na ME. Naši střelci zmobilizovali všechny síly, dokázali v obou zbývajících položkách minimálně chybovat a s výsledkem 2 x 73 bodů (Málek 24, 24, Sychra 25, 24 a Hlaváček 25 a 24) vystoupali až na výtečné třetí místo. V soutěži jednotlivců na tom byl výborně Leoš Hlaváček, ještě před poslední položkou ztrácel pouze dva holuby (25, 24, 24, 25) a záleželo na tom, jak se mu povede závěr. V průběhu střelby páté položky postupoval bezchybně až na stanoviště šest, kde mu bohužel jeden holub uletěl. Výkon 122 terčů však stačil na přímý postup do finále, kam se spolu s ním na stejný výsledek probojovali Fin Eklund a Rumun Toman. Ti měli jednoho holuba ztrátu na Nora Jensena a Poláka Glydu (123). Včele do finále nastoupil se 124 zásahy Ital Falco, jež také po bezchybném finále získal zlatou medaili. Terč neminuli ani Glyda a Jensen a tak bylo o medailích rozhodnuto. Leoš udělal jednu chybu a musel proto absolvovat rozstřel s rumunským závodníkem. Hned při prvním dvojstřelu mu však nevyšla druhá rána, buď nepustil po prvním výstřelu spouš, nebo to mohla být technická závada. Rozhodčí však při kontrole závady z Hlaváčkovi brokovnice na první zmáčknutí spouště vystřelil a bylo rozhodnuto, Leoš skončil v soutěži jednotlivců pátý. To je samozřejmě vynikající úspěch, který je podložený Hlaváčkovým profesionálním přístupem k tréninku, jeho zkušenostmi, dokonalou životosprávou. Leoš v posledních dvou soutěžích, na Mistrovství světa v Káhiře i na ME v Zagrebu velice pomohl svými výkony celému týmu a prosazuje se postupně stále více i v soutěžích jednotlivců. Za to patří Leošovi Hlaváčkovi poděkování a současně mu přejeme, aby na vrcholné soutěži získal medaili i v individuelní soutěži. Za svou úsilí by si ji určitě zasloužil.

Našim juniorům se na ME nepodařilo získat žádné přední umístění. Jsou ovšem velice mladí a trenér Hůla je nominoval zejména z důvodu, že je považuje za perspektivní a potřebují získat zkušenosti. V budoucnu je určitě zúročí. Pro informace proto uvádím jen celkový přehled výsledků. 19. Hutař 23, 23, 22, 23, 22 - 113, 23. Hlaváček 20, 22, 23, 24, 23 - 112, 32. Kravec 22, 20, 23, 22, 21 - 108.

Spolupracujeme