Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Kanci v akci ME-Zagreb 2001

Zdroj: Ján Kermiet
Datum: 07.08.2001
e-mail: ingrid.kermietova@worldonline.cz

Den první, příjezdový.

ME v běžícím terči začínalo až v druhé půlce mistrovství. Odjížděli jsme 31.7.2001 v 7:00 hod.za jasného a velmi teplého počasí. Jízda probíhala bez problémů. Dokonce ani na hranicích nebyly žádné potíže se zbraněmi.Výprava dorazila do Zagrebu po 9 hodinové jízdě.V Zagrebu nás čekal výborný hotel s klimatizací. Po ubytování se kluci rozhodli odpočívat na lůžku. Já jsem vyrazil zmapovat trasu jízdy a podívat se na střelnici, kde jsem získal veškeré materiály k tréninku.Večer jsme s klukama probrali co nás čeká příští den. Junioři začínali trénink v 10:00 hod a muži v 13:00 hod podle čehož jsme stanovili odjezd po skupinách.

Den druhý, tréninkový.

Po snídani jsem vyrazil s juniory na střelnici už v 8:30 hod. Jeli jsme dřív, abychom si mohli udělat přejímku zbraní a výstroje.Již při přejímce jsme narazili na první problém, neznalost pravidel, kdy Michalovi Bolíkovi nalepili pásku na kabát o 4 cm níže než měl původní starou, která byla nalepená správně. Trénink měl začít v 10:00, ale po domluvě s p.Stiboříkem se přesunul na 11:00 pro technické problémy, nefungovali kamery pro přenos zásahů, terč jezdil rychleji než povolují pravidla. Porucha se jim nepodařila odstranit a tak odložili trénink o další půl hodinu.Byl to boj s časem, protože jsem musel odjet v 11:00 pro muže na hotel. Po příjezdu s muži na střelnici mně čekalo další překvapení, další zdržení o 20 min. Bylo to dlouhé čekání, navíc to velké teplo. Samotný trénink začal v 11:55 hod. podle startovní listiny, jak pro trénink tak i pro závod. Jonᚠs Velíškem měli stav č.1 a Bolík č 2. Klukům se v tréninku moc nedařilo, každému se podařilo urvat nějakou špatnou ránu. Byli dost unaveni z toho čekání a navíc bylo strašně teplo až 32 °C.

Po juniorech začali s tréninkem muži. Račanský s Lízalem na stavu č.1 a Januš na stavu č.2. Račanskému s Lízalem to moc nesedělo, oproti tomu Janušovi to šlo výborně. Po tréninku jsme odjeli na hotel společně až v 17:30 hod. Nejvíce jsme se těšili na sprchu a vychlazený pokoj.

Den třetí, závod pomalé běhy.

Závod začínali junioři v 10:00 hod. pomalými běhy. Z hotelu jsme odjížděli v 8:30, abychom jsme měli dost času na přípravu, protože kluci stříleli na začátku.Velíšek začínal z kluků jako první se startovním číslem 3, nastřílel 287 bodů které doslova vydřel, první položka 95, druhou položkou udělal 98, ale ve třetí udělal dvě osmičky a dvě devítky, bylo z toho 94 bodů. Druhý šel na řadu se startovním číslem 5 Jonáš. Vedlo se mu podobně jako Velíškovi, první položkou udělal 96, kde se mu povedlo střelit sedmičku a devítku, pak přidal 97 a poslední položku nezvládl, udělal 94, celkem 287 bodů. Třetí a nejméně zkušený Bolík. (startoval poprvé na ME) šel na řadu se startovním číslem 7. První položka 98, druhá 97 a to jsem se začal potit nervozitou, bál jsem se jeho obávaných špatných ran, které ho provázeli z dřívějška.Moje obavy se potvrdili a byla z toho položka 91. Obrovská škoda, celkem nastřílel 286 bodů. V součtu jsme byli na druhém místě o jeden bod před Finskem a se ztrátou 21 bodů na Polsko.

Muži začínali s pomalými ve 13:00 hod. Z našich šel první Lízal, který nestřílel špatně, ale udělal několik chyb a bylo z toho 295 bodů. Po něm startoval Januš jako pátý, ale na stavu číslo 2. Začal čistou položkou 100 a dvakrát 99, celkem 298 bodů. Fantastický výkon, dělil se o první až třetí místo. Račanský střílel jako třetí na jedničce. Po deseti ranách začala zlobit televize, nebylo vidět zásahy do pravé strany, ale Račanský se nenechal vyvést z tempa a nastřílel svých 295 bodů. V součtu jsme vedli před Maďarskem o tři body a o pět bodů před Finskem, ale to hlavní nás čekalo zítra, rychlé běhy a jak se mezi kanci říká, pomalé jsou základ, ale rychlé vyhrávají ! Na hotel jsme se těšili jako nikdy. Těch nervů a horka bylo za celý den dost.

Den čtvrtý, závod rychlé běhy.

Odjezd z hotelu jsme stanovili na 8:00, protože Jonᚠstartoval jako první, Bolík třetí a Velíšek předposlední. Závod začínal v 10:00 hod, ale Jonᚠmusel nastoupit už v 9:45 na palební čáru k suchým běhům, protože pořadatelé neměli předstřelce. Už při sušení jsem viděl, že mu to moc nesedí, jenomže tam jsem již jako trenér nemohl nic dělat. Závod nezačal moc dobře, střílel moc osmiček a sedmiček, první položka 90, druhá 92 a třetí 94 celkem 276, dohromady 563 bodů. Druhý z našich střílel Bolík na stavu číslo 2. Věděl jsem že rychlé střílí dobře a když neudělá hrubou chybu, mohlo by to být dobré. Začal dobře, udělal 94 v první položce, ve druhé přidal o jeden bod navíc 95 a ve třetí udělal dvě hrubé chyby a bylo z toho 92 bodů, celkem 281, dohromady 567 bodů. V té chvíli se nám sen o medaili v družstvech začínal vzdalovat, ale ještě jsme měli na startu našeho nejzkušenějšího závodníka Velíška. Vía nastoupil dost nervózně a to se projevilo i na výsledku. Začal položkou 92, druhá byla stejná 92 a třetí 95 bodů celkem 279, dohromady 566 bodů. V celkovém součtu dosáhli junioři 1696 bodů a to nám stačilo až na čtvrté místo. Pro mne velké zklamání, ale ještě větší pro závodníky, protože na medaili určitě měli !

Muži začínali jako obvykle ve 13:00 hod a první z našich začal Račanský. Věděl jsem, že je to bojovník a umí zabrat. Po prvních deseti ranách to vypadalo nadějně 97, ale když přišla první chyba v druhé položce přestal si věřit a bylo z toho 95 bodů ve třetí položce 95, celkem 287, dohromady 582 bodů. Druhý z našich nastupoval Lízal. Začal položkou 95, druhá a třetí 97 bodů, celkem 289, dohromady 584 bodů. Největší želízko v ohni, Januš, nastupoval jako poslední ze všech závodníků. Byl jsem nervózní jako u dostihů, protože jsem měl přehled o všech výsledcích. Míra nastoupil jako suverén a to už jsem věděl že má na to aby udělal výborný výsledek. Už v nástřelu se ukázala jeho soustředěnost. První položku začal dobře, ale malé zaváhání ho stálo dva body, když udělal osmičku. Ani osmička ho však nerozhodila a tak přidal ještě tři devítky a bylo z toho 95 bodů, další položky střílel jako naprogramovaný stroj, udělal dvakrát 99 a bylo z toho 293 celkem 591 bodů. To už jsem věděl, že vytáhl družstvo k bronzové medaili, což byl výborný výkon. V jednotlivcích jsem věděl, že má také medaili, ale museli jsme čekat na oficiální výsledky od rozhodčích. Střelil totiž jednu spornou ránu spo a tá měla rozhodnout jakou medaili získá. Nakonec byl výrok rozhodčích: Januš a Bergström rozstřel o stříbro a bronz. Rozstřel se provádí na dvě rány nástřelné a dvě závodní. Nervy až do konce. Míra střelil 10 a 9, Bergström 8 a 10, velká radost na naší straně. Zisk stříbrné medaile v jednotlivcích a bronzové v družstvech. Zlatou medaili vybojoval maďarský závodník Sike na 593 bodů. V družstvech byli zlatí Rusové s 1762 , druzí Maďaři s 1761, třetí CZE s 1757 body.

Po rychlých pak následoval trénink na mix. Nic jsme nechtěli nechat náhodě a tak všichni kluci trénovali. Na hotel jsme se dostali až večer unaveni, se dvěma medailemi v kapse a s velkým odhodláním ukázat to všem zítra.

Den pátý, závod mix.

Na závod jsme jeli v 8 :30 hod. Závod začínal v 10:00. Junioři opět rozjížděli pětihodinovou bitvu nervů. Bolík šel z našich jako první a nastřílel výborných 191 bodů. Druhý šel Velíšek opět se mu nevedlo, ale věděl, že si nesmí dovolit udělat příliš mnoho chyb. Nakonec nastřílel 187 bodů. Jako poslední ze všech střílel Jonáš. Byl jako vyměněn po předešlém dnu a bylo to vidět i na soustředěnosti. První položkou nastřílel 97 s osmičkou, druhou 99. Fantazie -196 bodů celkem, první po půlce. Druhá půlka pokračovala bez přestávky a z našich začínal Bolík. Nastupoval dost nervózni a to ovlivnilo i výsledek, udělal tři hrubé chyby, v součtu měl 188 a celkově pěkných 379 bodů. Velíšek s pocitem odpovědnosti pro družstvo nastřílel pěkných 192 a celkově 379 bodů. To nejlepší nakonec. Béďa Velíšek cítil, že je na tom dobře, protože se na něj soustředili všichni soupeři, šlo o medaili. Béďa, ale zachoval chladnou hlavu a svým výkonem v druhé půli se 192 body a v konečném součtu 388 bodů vybojoval bronzovou medaili a družstvo se stalo Mistři Evropy.

Muži začínali ve 13:00 hod.Jako první zahajoval Míroslav Januš a střílel výborně, 98 a 99 celkem197 bodů. Druhý střílel Račanský, začal fantasticky čistou položkou 100, ale potom začal dělat chyby a udělal 96, celkem 196 bodů. Lízal šel jako třetí a také chtěl udělat maximum, první položkou se mu povedlo udělal 99, ale ve druhé se také nevyhnul chybám a byla z toho položka 96, celkem 195 bodů. Druhá půlka pokračovala bez přestávky, kde začínal Januš. Fantastický výkon v druhé půlce 99, 99, celkem 198 a dohromady vynikajících 395 bodů. To už jsem věřil na dobré umístění v jednotlivcích i ve družstvech. Račanský v druhé půlce trochu zaostal 96, 98, celkem 194, dohromady 390, ale svým výkonem podržel družstvo. Lízal jako poslední z družstva udělal dvakrát 97, celkem 194, dohromady 389 bodů a to už jsem věděl, že i muži jsou Mistři Evropy. Pak následovalo dlouhé čekání na posledního závodníka, který ještě mohl ohrozit Januše. Poslední rána padla a my jsme měli další zlato. Poslední den mistrovství nám přinesl tři zlaté a jednu bronzovou medaili.Celkem jsme vybojovali šest medailí na ME v Zagrebu.

Zpracoval dne 7.8.2001 Reprezentační trenér - Kermiet Ján

Spolupracujeme