Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Pistolové disciplíny

Zdroj: ČSS
Datum: (?)
e-mail: shooting@shooting.cz

Rychlopalná pistole - RP, se střílí na 5 terčů ve vzdálenosti 25 metrů v seriích za 8, 6 a 4 vteřiny, celkem 60 ran, rozdělených na dvě poloviny. Může se použít jakákoliv pistole ráže 5,6 mm předepsané maximální hmotnosti a rozměrů.

Velkorážní pistole - VP, používá jakoukoliv pistoli ráže 7,62 - 9,65 mm a střelivo se středovým zápalem. Odpor spouště musí být min. 1360 g (3 lb). Střílí se celkem 60 ran, 30 na kruhový terč, dalších 30 v pětiranných sériích na otočný terč, na vzdálenost 25 metrů. Disciplína je určena pro muže a juniory, u nás ji občas střílejí i ženy.

Sportovní pistole - SP, má podobná pravidla jako velkorážná pistole, pouze je předepsána ráže 5,6 mm. Pro ženy a juniorky je to mezinárodní disciplína, u nás ji jako národní disciplínu střílí všechny kategorie. Odpor spouště je předepsán min. 1000 g.

Standardní pistole - StP, má se sportovní pistolí shodná ustanovení co se týká rozměrů, hmotností a odporu spouště. Střílí se s ní závod 3x20 ran, v pětiranných sériích za 150, 20 a 10 vteřin. Tato disciplína je určena pro muže a juniory (a samozřejmě též pro seniory a veterány v domácích soutěžích).

Libovolná pistole - LP, je nejstarší pistolová disciplína, střílí se bez větších změn pravidel od začátku tohoto století. Používá se jakákoli pistole ráže 5,6 mm pro střelivo s okrajovým zápalem, které se nabíjí jen po jedné ráně. Střílí se na 50 metrů 60 ran a je to nejen nejstarší, ale i nejnáročnější pistolová disciplína. Střílí ji muži a junioři, resp. u nás senioři a veteráni.

Vzduchová pistole - VzPi, je naopak nejmladší z rodiny pistolovým disciplín. Používá se jakákoliv pistole ráže 4,5 mm o celkové hmotnosti max 1500 g a odporu spouště min. 500 g. Střílí se na 10 metrů, mužské kategorie 60 ran, ženské kategorie 40 ran. Nově jsou zaváděny dvě disciplíny pro vzduchovou pistoli ? rychlopalný program a standardní program. Charakterem jsou tyto disciplíny variací na rychlopalnou a sportovní pistoli v podmínkách střelby na 10 metrů. Zbraně pro tyto naposled jmenované disciplíny se ovšem od klasické terčové pistole liší, musí být víceranné a opakovací, což je u vzduchových zbraní náročný technický problém. Nejsou proto zatím příliš rozšířeny, neboť jsou poměrně drahé.

Evropský policejní parkur - EPP, je disciplína, která se střílí z velkorážové pistole nebo revolveru na speciální terč. Střelec střílí jednoruč nebo obouruč z různých vzdáleností a poloh v celkovém čase 5 minut 30 vteřin. Je možno dosáhnout maximálně 250 bodů. Střílí se v řadě západoevropských zemí, ale není mezinárodní disciplínou podle pravidel UIT.

Standardní velkorážní pistole - StVP, se střílí neupravenou služební pistolí. Uspořádání disciplíny odpovídá mezinárodní disciplíně velkorážní pistole.

Spolupracujeme