Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Brokové a ostatní disciplíny

Zdroj: ČSS
Datum: (?)
e-mail: shooting@shooting.cz

Skeet je disciplína, která se střílí brokovnicí na letící asfaltové terče. Ty jsou vrhány ze dvou věží stejným směrem, zatímco střelec postupuje po střeleckých stanovištích v polokruhu a střílí na terče střídavě zleva a zprava, případně na dva terče najednou. Na každý terč může vystřelit jen jednu ránu. Střílí se po položkách 25 terčů, muži a junioři 125 terčů, ženy a juniorky 75 terčů.

Trap se střílí na terče vržené ze zákopu 15 m před střelce neznámým směrem. Na každý terč je možno vystřelit dvě rány. Střelec postupuje po 5 stanovištích, na každém stanovišti jsou 3 vrhačky, které jsou odpalovány podle vloženého programu na povel střelce. Střílí se celkem 125 terčů v závodě mužů a juniorů a 75 terčů v závodě žen a juniorek.

Double Trap je poměrně novou disciplínou sportovní střelby. Pravidla jsou stejná jako u Trapu, ale s tím rozdílem, že na každém stanovišti se střílí dvakrát.

Střelba z historických zbraní a replik se dělí podle typu a druhu zbraně. Rozlišují se zbraně perkusní - pušky, pistole, revolvery, a zbraně křesadlové - pušky a pistole. Kromě toho se každý druh dělí dále na zbraně civilní a zbraně vojenské. Střílí se 13 ran, ze kterých se tři nejhorší škrtají. Vzdálenost střelby je 25 metrů.

Střelba z kuše, mezinárodně řízená organizací IAU (International Armbrust Union), ve které je Český střelecký svaz členem, má podle pravidel tři disciplíny: sportovní kuši (vzdálenost střelby 10 metrů), libovolnou kuši (50 m) a historickou kuši (25 m). Pravidla definují přesně rozměry i vybavení, stejně jako další podmínky závodů.

Spolupracujeme