Halové Mistrovství Evropy v kostce
Mistrovství Evropy 2025 ve vzduchových zbraních je minulostí. V seniorských kategoriích se česká reprezentace v pořadí států umístila na třetím místě s dvěma zlaty a čtyřmi stříbrnými medailemi.
Největší stopu v Osijeku bezesporu zanechal Pavel Schejbal, který znovu potvrdil, že se s ním v evropské špičce musí počítat. Z pěti startů zaznamenal čtyři medaile, a to jak v individuálním závodě, smíšených dvojicích i obou sotěžích týmů. V individuální kvalifikaci nastřílel 580 bodů a ve finále za sebou nechal mimo jiné i olympijské medailisty Damira Mikece a Frederica Maldini. Nestačil jen na Slováka Juraje Tužinského a ve svém životním finále obsadil druhé místo, čímž se zařadil do českých historických tabulek. V bezkonkurenčních výkonech pokračoval i v soutěži smíšených dvojic, kde v kvalifikaci výkonem 298 bodů katapultoval sebe a věkem stále ještě juniorku Viktorii Šindlerovou rovnou do souboje o zlato. Tam už se jim sice v těsném finiši 14:16 nepodařilo pokořit tureckou dvojici, odnesli si však stříbro.
V soutěži družstev pak závodili společně s Jindřichem Dubovým, kterému finále v individuálním závodě uteklo jen o jeden bod a centrové desítky; a Pavlem Světlíkem, který se na mezinárodní půdě představil po dlouhé pauze. V klasické soutěži družstev, kde se sčítají výsledky po individuálním závodě, zvítězili v součtu 1729 bodů a 55 centrových desítek. V ESC Challenge soutěži Trio se přes čtvrtfinále a semifinále propracovali až do souboje o zlato, kde se jim opět stal osudným střet se soupeři z Turecka a odnesli si tak další stříbrnou medaili.
Mezi ženami nejlepší výkon zaznamenala Klára Ticháčková, která v Osijeku stejně jako Viktorie Šindlerová a puškařka Barbora Dubská absolvovala maraton juniorských a seniorských soutěží. Jeho vyvrcholením pro Ticháčkovou bylo 12. místo s 572 body, čímž se přiblížila svému osobnímu maximu.
„Mít 7 závodních startů a 2 PET tréninky během 11 dní byl vcelku masakr,“ komentuje svou zkušenost na ME Klára Ticháčková. „Byly jsme předem upozorněny, jak moc náročné to asi bude. V juniorských disciplínách jsem sázela spoustu chyb, které jsem vůbec neviděla a neměla jsem ponětí proč tam jsou. Po konzultaci se státním trenérem Martinem Tenkem jsme dospěli k závěru, že by chtělo mé výstřely zrychlit, dodat jim odvážnost a nebát se rychleji spustit. To mi dodalo na seniorský základ motivaci, odvahu to vše předvést a soustředit se na práci během výstřelu. Nastřílet 572 byl velký zážitek, který jsem nečekala že by se mohl vydařit. Na Mistrovství Evropy jsem jela s nejlepší formou co jsem kdy ve vzduchové pistoli měla a jsem ráda, že jsem dostala tu možnost zůstat i v seniorské kategorii.“
V puškových disciplínách zaznamenala více úspěchů mužská část výpravy. Družstvo ve složení Filip Nepejchal, Aleš Entrichel a Jiří Přívratský ze svých výkonů v kvalifikaci poskládalo 1890,1 bodu, což jim s rezervou 1,3 před druhými Chorvaty vyneslo zlato. Finálová účast prvních dvou jmenovaných pak byla vrcholem dne, přestože měli jistě vyšší ambice než konečné šesté a páté místo. Za zmínku jistě stojí také výkon Radka Tichého, který v kvalifikaci výkonem 629,6 bodu obsadil jedenácté místo o desetinu před Jiřím Přívratským. V soutěži Trio mělo družstvo puškařů stejný osud jako pistolová část – probojovali se přes všechna postupová kola až do souboje o zlato, tam byli však těsně nad jejich síly Norové v čele s olympijským finalistou z Paříže Jonem-Hermannem Hegem.
Mohlo by se zdát, že po Mistrovství Evropy nastane ve světě sportovní střelby okurková sezóna, opak je však pravdou. Hned na konci března můžeme fandit rychlopalníkům ve Wroclawi, kde na tradiční první jarní soutěži otevřou malorážkovou sezónu, v dubnu pak část reprezentace odletí na Světový pohár do Peru a můžeme se těšit i na dorostence v kvalifikačním kole Evropské ligy mládeže.
