Český triumf na mistrovství Evropy pušky, pistole v Osijeku

Na mistrovství Evropy v puškových a pistolových disciplínách, které se koná od 20. května do 8. června 2024 v chorvatském Osijeku, předvádí čeští sportovní střelci skvělé výkony. Největší úspěch zatím zaznamenala Sára Karasová, která zvítězila v disciplíně sportovní malorážka na 50m 60ran vleže s fantastickým výsledkem 629,7 bodů. Sára ke svému výkonu uvedla: „Závod se mi střílel velmi dobře. V tréninku jsem udělala pár změn a dnes jsem měla jasný plán. Jakmile uvidím, že něco není, jak by mělo být, dám si pauzu, buďto vyhodím z ramene, nebo odejdu z polohy. Vím, že jsem schopná střílet 20 ran v kuse, jen jsem to musela udržet na celých 60 ran. Odejít jsem z polohy nemusela vůbec, všechno krásně sedělo.“

Skvělého úspěchu dosáhl také ženský tým ve složení Sára Karasová, Veronika Blažíčková a Kateřina Štefánková, který získal zlato v týmové soutěži sportovní malorážka na 50m 60 ran vleže a s výsledkem 1881,4 bodů stanovil nový evropský rekord a světvoý rekord. To, že střílet vleže Češi umí, dokázal i mužský tým ve složení Jiří Přívratský, Petr Nymburský a Filip Nepejchal, který vybojoval stříbro v téže disciplíně s 1871 body.

V olympijské disciplíně  malorážka na 3x20 jsme zaznamenali dvě finálové účasti, které jen těsně neskončili medailemi. Vynikající výkon podal  Petr Nymburský, který obsadil 4. místo. Do finále se kvalifikoval ze třetího místa výkonem 592 bodů. Ve finále se do poslední rány pohyboval na medailových místech. Nakonec finálovým výkonem 440,1 bodů obsadil 4. místo. Druhé finále si zastřílela  Veronika Blažíčková, která nakonec skončila mezi ženami finálovým výkonem 429,6 body na pátém místě.

Další olympijská disciplína byla s naší účastí. Matěj Rampula prošel suveréně kvalifikací v rychlopalné pistoli na 25 m a druhým místem prošel do finále, kde kromě medaile mohl získat i účastnické místo do Paříže. Jen těsně se mu to nepodařilo a nakonec vybojoval čtvrté místo s finálovým nástřelem 20 bodů.  V týmové soutěži s kolegy Antonínem Tupým a Tomášem Těhanem vybojovali  bronzové medaile .

Nejaktuálnějším úspěchem je zlatá medaile pro Jiřího Přívratského, Petra Nymburského a Filipa Nepejchala, kteří vyhráli v soutěži trio na 50 m třípolohová malorážka. Do finálového souboje se probojovali společně se slovenskými reprezentanty.  Naši borci jasně vyhráli v poměru 16:4 a vezou si domů zlaté medaile.

Čeští střelci na mistrovství Evropy opět ukazují kvalitu a je jasné, že patří k evropské špičce. Gratulujeme všem našim reprezentantům k vynikajícím výsledkům a těšíme se na další úspěchy, ME ještě nekončí!